Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Mobile App

Aplikacja mobilna

Zamek w Toszku Zamek w Toszku Rynek w Toszku Skwer w Toszku Toszkoland Toszkoland Kościół pw. św. Katarzyny Grota przy kościele Kościół pw. św. Marcina Panorama Toszka Zamek w Toszku Orlik w Toszku Orlik w Toszku Zawody łucznicze Staw
Województwo śląskie » Powiat gliwicki »
Kalendarium wydarzeń
Dziś jest:
24 maja
Imieniny:
Joanny, Zdenka, Zuzanny
Newsletter
Wyszukiwarka

Mapa bezpieczeństwa i porządku publicznego – konsultacje społeczne w Gminie Toszek

Jak podkreślał prowadzący to spotkanie z ramienia Policji mł. insp. Rafał Grzenia – Komendant Komisariatu Policji w Pyskowicach „Bezpieczeństwo to nie tylko zadanie Policji lecz wspólny cel różnych służb, instytucji, organizacji społecznych a wręcz każdego mieszkańca”. Bowiem nie zawsze rejestrowane przez Policję zdarzenia (kradzieże, rozboje, wypadki drogowe), ich liczba, wykrywalność pozwala na określenie czy w danym rejonie jest bezpiecznie. Często wpływ na poczucie bezpieczeństwa wśród lokalnej społeczności mają bowiem miejsca, zdarzenia nie mające odzwierciedlenia w policyjnych statystykach. Dlatego też w całym kraju zorganizowano tego typu spotkania. Ze strony Policji w konsultacjach uczestniczył również mł. insp. Mariusz Luszawski - Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Gliwicach wraz z naczelnikami Wydziału Prewencji, Ruchu Drogowego oraz nasi Dzielnicowi. Urząd Miejski w Toszku reprezentował Pan Piotr Kunce – Z-ca Burmistrza a mieszkańców Gminy licznie przybyli Sołtysi oraz Radni miejscy. Na spotkaniu nie zabrakło też Dyrektorów i przedstawicieli naszych placówek oświatowych i kulturalnych.

Po krótkiej prezentacji przedstawiającej statystyki z ostatnich 5 lat,  Komendanci nakreślili oczekiwania Policji co do współpracy z lokalna społecznością przy tworzeniu mapy bezpieczeństwa. Wspólnie podkreślali jak ważnym aspektem jest dobra relacja i zaufanie pomiędzy Policja a mieszkańcami. Taka dobra współpraca jest obecnie – to podkreślili wspólnie nasi sołtysi. Policja jest widoczna, a reakcja na zgłaszane zdarzenia jest wręcz błyskawiczna – zauważył sołtys Pawłowic Jan Szpunar. Wzrost odczuwalnej obecności Policji w terenie spowodowany jest też poprzez spore nakłady finansowe Gminy na ten cel – podkreślił Z-ca Burmistrza Piotr Kunce, Gmina Toszek jest bowiem na drugim miejscu, po mieście Gliwice jeśli chodzi o wysokość nakładów m.in. na dodatkowe patrole Policji. W trakcie dyskusji wskazywano czego obawiają się mieszkańcy, co wpływa na ich poczucie bezpieczeństwa i co można zrobić by zwiększyć te bezpieczeństwo. Jako przykład podane zostało skrzyżowanie drogi DK94 w Paczynie, czy też brak przejścia drogowego w Kotliszowicach na drodze 907 i wzrost prędkości przejazdów tą drogą od chwili jej remontu. Takich relacji było znacznie więcej, a co wszyscy zgodnie podkreślili, takie wspólne spotkania są bardzo przydatne i potrzebne. Dlatego też na koniec konsultacji została przedstawiona przez Pana Dariusza Bunda-podinsp. ds. OC, propozycja pełnienia przez Policję dyżuru umożliwiającego każdemu bezpośredni kontakt. Dyżur odbywałby się w budynku Urzędu Miejskiego w Toszku w każdy czwartek od godz. 16. Propozycja spotkała się z ogólna przychylnością. Konsultacje zakończyły się o godz. 15.30.

 

 

 

Dane kontaktowe
Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
Tel.: 32 237-80-00
Fax: 32 233-41-41
E-mail:
Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek 7.00 - 15.00
Wtorek 7.00 - 15.00
Środa 7.00 - 15.00
Czwartek 7.00 - 17.00
Piątek 7.00 - 13.00
Kasa czynna:
Poniedziałek 7.00 - 14.00
Wtorek 7.00 - 14.00
Środa 7.00 - 14.00
Czwartek 7.00 - 16.30
Piątek 7.00 - 12.00
NIP GMINY: 9691605695
REGON GMINY: 276257771
NIP URZĘDU: 9691124642
REGON URZĘDU: 000529002