Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
-5 °C
Błażeja, Margerity, Saturnina
środa, 29 listopada 2023
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Zasady przemieszczania ziemniaków z Polski do innych państw Członkowskich UE

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach przypomina, ze z dniem 15 lipca 2022r. wymagany jest paszport roślin dla ziemniaków ( tzw. towarowych, konsumpcyjnych, przemysłowych) wyprodukowanych na terytorium Polski a przemieszczanych do innych państw członkowskich Unii Europejskiej.

Paszporty roślin dla ww. ziemniaków, w celu ich przemieszczania do innego państwa Unii Europejskiej, wydawane są przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin I Nasiennictwa (WIORiN) po przeprowadzeniu badań potwierdzających, ze ziemniaki są wolne od bakterii Clavibacter sepedonicus (sprawcy bakteriozy pierścieniowej ziemniaka) lub potwierdzeniu, że pochodzą z miejsca produkcji oficjalnie uznanego przez WIORiN za wolne od bakterii Clavibacter sepedonicus. Paszport roślin jest to dokument, który musi być dołączony do każdej jednostki handlowej ziemniaków, a w przypadku transportu bulw luzem powinien być dołączony do dokumentu towarzyszącego przesyłce. Ponadto każde pojedyncze opakowanie bulw ziemniaków powinno być oznakowane odpowiednio numerem wpisu do urzędowego rejestru podmiotów profesjonalnych prowadzonym przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa, potwierdzającym, ze bulwy były uprawiane przez urzędowo zarejestrowanego producenta lub pochodzą z urzędowo zarejestrowanych magazynów lub miejsc wysyłki. Jednym z elementów obowiązkowych do wypełnienia na paszporcie roślin jest numer wpisu do rejestru podmiotu dla którego dany paszport został wydany. w przypadku gdy bulwy przemieszczane są w opakowaniach które jednocześnie są jednostką handlową lub luzem z dołączonym paszportem do dokumentów towarzyszących przesyłce numer wpisu do rejestru jest już umieszczony na paszporcie roślin i nie ma obowiązku umieszczania dodatkowego oznakowania z tym numerem. Jednakże w sytuacji gdy paszport roślin dołączony jest do jednostki handlowej, która nie jest opakowaniem jednostkowym {np.1 paszport umieszczony na palecie (jednostka handlowa) owiniętej stretch, na której znajduje się kilkanaście worków ziemniaka}, dodatkowe oznakowanie numerem wpisu do rejestru powinno być umieszczone na każdym pojedynczym worku wchodzącym w skład tej jednostki handlowej.

Wniosek o wydanie paszportów roślin można pobrać na stronie internetowej piorin.gov.pl/sl-formularze/ lub w Oddziałach terenowych WIORiN w Katowicach.

PDFinformacja.pdf (77,80KB)
PDFplakat.pdf (135,84KB)
 

Opublikował(a): Marcin Zuber Data publikacji: 24-07-2023 07:29 Modyfikował(a): Marcin Zuber Data modyfikacji: 24-07-2023 07:42

Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry