Zadbajmy o bezpiecześtwo seniorów!
Trwa kampania społeczna #ZnamTeNumery - to kampania społeczna realizowana przez Komendę Główną Policji wspólnie z Telewizją Puls oraz Fundacją „Pod Dębem”. Do działań włączyła się również Poczta Polska. Kampania adresowana jest do seniorów i ich bliskich.
Założenia Kampanii #ZnamTeNumery to:
- uświadomienie sobie jak ważne jest ustalenie hasła „rodzinnego” – to tajne słowo klucz, które znają tylko najbliżsi, które potwierdzi, że po drugiej stronie jest osoba prawdziwa, a nie podszywająca się;
- poznanie dzielnicowego i posiadanie do niego numeru telefonu, który Senior powinien mieć zapisany w widocznym miejscu np. na lodówce i w kontaktach telefonicznych;
- posiadanie listy telefonów do najbliższych osób, do których w każdej chwili mogą zadzwonić/napisać i te pomogą w weryfikacji sytuacji (tzw. 3 numery bezpieczeństwa);
- zapamiętanie motta „sprawdzaj, nie ufaj” – czyli, aby Seniorzy nie przekazywali np. osobie podającej się za pracownika banku hasła do konta, a rozłączyli się i zadzwonili do banku np. do opiekuna konta. W sytuacji, kiedy dzwoni pseudopolicjant, że wnuczek miał wypadek, to również by zadzwonili do wnuczka, rodzica, żeby zweryfikować sytuacje, a nie przekazywali pieniędzy.
Okres przedświąteczny to również okres wzmożonej aktywności cyberprzestępców:
- Nie podawaj poufnych informacji na żądanie.
- Banki i inne instytucje finansowe nigdy nie będą Cię prosić o podanie hasła, numeru karty kredytowej lub innych poufnych informacji poprzez e-mail, telefon lub wiadomość tekstową. Jeśli otrzymasz taką prośbę, nie odpowiadaj na nią.
- Zwróć uwagę na nieznane adresy e-mail i linki. Oszuści często wysyłają e-maile wyglądające na oficjalne, ale mające fałszywy adres nadawcy. Przed kliknięciem na link, upewnij się, że prowadzi on do bezpiecznej strony internetowej.
- Uważaj na nieoczekiwane załączniki. Oszuści często wysyłają e-maile z podejrzanymi załącznikami, które mogą zawierać wirusy lub inne szkodliwe oprogramowanie.
- Używaj silnych haseł i zabezpieczeń. Użyj złożonego hasła i unikaj używania go w wielu miejscach. Zabezpiecz swoje urządzenia oprogramowaniem antywirusowym i aktualizuj systemy na bieżąco.
- Bądź czujny i zwracaj uwagę na sygnały ostrzegawcze. Jeśli coś wydaje Ci się podejrzane, nie ryzykuj i skonsultuj się z ekspertem lub z instytucją, która rzekomo się z Tobą kontaktuje.
- Pamiętaj, że Twoje dane osobowe to cenna informacja, a oszustwo może Cię kosztować dużo czasu i pieniędzy. Bądź czujny i nie ufaj każdemu e-mailowi, telefonowi lub wiadomości tekstowej, która prosi Cię o podanie poufnych informacji.
Prosimy o podzielenie się tą informacją z Waszymi bliskimi, w szczególności z seniorami, dziękujemy!