Zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z legionelozą
Informacja właściwa: W związku ze zbliżającym się sezonem letnim Główny Inspektor Sanitarny przypomina o wzroście ryzyka występowania bakterii z rodzaju Legionella oraz działaniach prewencyjnych, ograniczających ryzyko zachorowań na legionelozę.
Miejscem rozwoju bakterii Legionella są zastoiska wodne o podwyższonej temperaturze m.in. zbiorniki do magazynowania wody, podgrzewacze, wieże chłodnicze, baseny/wanny z hydromasażem, turbiny dentystyczne, urządzenia klimatyzacyjne, skraplacze parowe, zraszacze, fontanny dekoracyjne, sztuczne rezerwuwary oraz myjnie samochodowe. Dlatego tak ważne są dobre praktyki minimalizujące ryzyko zagrożeń zachorowań na legionellozę. Występowanie i namnażanie się tych bakterii zależne jest między innymi od poprawności wykonania wewnętrznych systemów wodociągowych i ich właściwej eksploatacji, w tym zapewnienia odpowiedniej temperatury wody i stężenia środków dezynfekcyjnych. Namnażaniu się Legionelli sprzyja stagnacja wody, czyli np. wydłużony przestój lub ograniczona eksploatacja budynków.
Do zakażenia bakterią Legionella dochodzi w układzie oddechowym poprzez inhalację skażonego aerozolu. Zakażenie jednak nie przenosi się poprzez picie skażonej wody oraz z człowieka na człowieka.
Dodatkowe informacje:
Bezpieczeństwo wodne w budynkach
(pod tym link - https://www.gov.pl/web/gis/bezpieczenstwo-wodne-w-budynkach )
Zapobieganie zakażeniom bakteriami z rodzaju Legionella – zalecenia dot. ponownego otwierania budynków użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego po wydłużonym przestoju lub ograniczonej eksploatacji
(pod tym link - https://www.gov.pl/web/gis/zapobieganie-zakazeniom-bakteriami-z-rodzaju-legionella--zalecenia-dot-ponownego-otwierania-budynkow-uzytecznosci-publicznej-i-zamieszkania-zbiorowego-po-wydluzonym-przestoju-lub-ograniczonej-eksploatacji2 )