Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
27 °C
Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny
sobota, 20 lipca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z legionelozą

Informacja właściwa: W związku ze zbliżającym się sezonem letnim Główny Inspektor Sanitarny przypomina o wzroście ryzyka występowania bakterii z rodzaju Legionella oraz działaniach prewencyjnych, ograniczających ryzyko zachorowań na legionelozę. 

Miejscem rozwoju bakterii Legionella są zastoiska wodne o podwyższonej temperaturze m.in. zbiorniki do magazynowania wody, podgrzewacze, wieże chłodnicze, baseny/wanny z hydromasażem, turbiny dentystyczne, urządzenia klimatyzacyjne, skraplacze parowe, zraszacze, fontanny dekoracyjne, sztuczne rezerwuwary oraz myjnie samochodowe. Dlatego tak ważne są dobre praktyki minimalizujące ryzyko zagrożeń zachorowań na legionellozę. Występowanie i namnażanie się tych bakterii zależne jest między innymi od poprawności wykonania wewnętrznych systemów wodociągowych i ich właściwej eksploatacji, w tym zapewnienia odpowiedniej temperatury wody i stężenia środków dezynfekcyjnych. Namnażaniu się Legionelli sprzyja stagnacja wody, czyli np. wydłużony przestój lub ograniczona eksploatacja budynków.

Do zakażenia bakterią Legionella dochodzi w układzie oddechowym poprzez inhalację skażonego aerozolu. Zakażenie jednak nie przenosi się poprzez picie skażonej wody oraz z człowieka na człowieka.

Dodatkowe informacje:

Bezpieczeństwo wodne w budynkach
(pod tym link - https://www.gov.pl/web/gis/bezpieczenstwo-wodne-w-budynkach )

Zapobieganie zakażeniom bakteriami z rodzaju Legionella – zalecenia dot. ponownego otwierania budynków użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego po wydłużonym przestoju lub ograniczonej eksploatacji 
(pod tym link - https://www.gov.pl/web/gis/zapobieganie-zakazeniom-bakteriami-z-rodzaju-legionella--zalecenia-dot-ponownego-otwierania-budynkow-uzytecznosci-publicznej-i-zamieszkania-zbiorowego-po-wydluzonym-przestoju-lub-ograniczonej-eksploatacji2 )

Opublikował(a): Przemysław Walczak Data publikacji: 21-03-2024 12:10 Modyfikował(a): Przemysław Walczak Data modyfikacji: 21-03-2024 12:19

Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry