Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
19 °C
Sławy, Sławosza, Żelisławy
wtorek, 23 lipca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Możliwość zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych przez PEŁNOMOCNIKÓW KOMITETÓW WYBORCZYCH

Do dnia 10 maja 2024 r. włącznie istnieje możliwość zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r. przez pełnomocników komitetów wyborczych (lub upoważnione przez nich osoby)

Ważne: na chwilę obecną wyborcy NIE mogą samodzielnie zgłaszać swoich kandydatur na członków obwodowych komisji wyborczych - pierwszeństwo w powołaniu do składu danej komisji mają osoby zgłoszone z ramienia komitetu wyborczego.

W przypadku, gdy liczba prawidłowo zgłoszonych kandydatów do składu komisji będzie równa ustawowemu składowi liczbowemu, komisja powołana zostanie w składzie odpowiadającym liczbie zgłoszonych kandydatów.

Zgodnie z przepisami kodeksu wyborczego w przypadku mniejszej liczby członków
niż ustawowy skład komisji, pozostałych kandydatów do składu komisji wyłania się w drodze publicznego losowania spośród osób zgłoszonych przez wszystkich pełnomocników wyborczych. W celu uzupełnienia składu komisji, w pierwszej kolejności to pełnomocnicy wyborczy będą mogli zgłosić do losowania tyle osób, ile brakuje do ustawowego składu liczbowego komisji.
Dopiero w sytuacji, gdy pełnomocnicy komisji wyborczych nie dokonają zgłoszenia, wówczas komisarz wyborczy:
1) uzupełnia skład komisji - jeżeli liczba zgłoszonych kandydatów jest mniejsza niż minimalny skład liczbowy obwodowej komisji wyborczej;
2) może uzupełnić skład komisji - jeżeli liczba zgłoszonych kandydatów jest mniejsza niż ustawowy skład liczbowy obwodowej komisji wyborczej.

Komisarz wyborczy dokonuje tego spośród osób, które:
-    ukończyły 18 lat najpóźniej w dniu dokonania zgłoszenia.

Dodatkowo w wyborach do Parlamentu Europejskiego kandydatem do składu komisji może być również obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który:
1) najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat;
2) nie jest pozbawiony prawa wybierania w państwie członkowskim Unii Europejskiej, którego jest obywatelem.

Będziemy informować Państwa na bieżąco, gdy zaistnieje możliwość i/lub potrzeba zgłoszenia swoich kandydatur indywidualnie.

Na dzień dzisiejszy zgłoszenia dokonują wyłącznie pełnomocnicy komitetów wyborczych
na formularzu stanowiącym załącznik do uchwały Państwowej Komisji Wyborczej
(wzór do pobrania poniżej).

Zgłoszenia kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych w wyborach
do Parlamentu Europejskiego zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r. pełnomocnicy komitetów wyborczych (lub upoważnione przez nich osoby) powinni składać w Referacie Organizacyjnym (pokój nr 8, parter) w Urzędzie Miejskim w Toszku.  

Załączniki:
DOCXZgłoszenie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024 – WZÓR (23,84KB)
DOCXWzór zgłoszenia indywidualnego (w przypadku konieczności uzupełnienia składu) – UZUPEŁNIENIE KOMISARZA (14,60KB)
 

Opublikował(a): Przemysław Walczak Data publikacji: 02-05-2024 15:38 Modyfikował(a): Przemysław Walczak Data modyfikacji: 02-05-2024 15:45

Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry