Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
20 °C
Danieli, Irwina, Małgorzaty
sobota, 13 lipca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Informacja dla pacjentów

Ważne informacje dla pacjentów

Nie wszystkie przychodnie w powiecie gliwickim są czynne po 1 stycznia 2015 roku. Część lekarzy nie zawarła umów na świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej ze Śląskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia. Osoby z tych miejscowości, gdzie przychodnie nie świadczą usług podstawowej opieki zdrowotnej, mogą skorzystać z niej w Szpitalu w Pyskowicach bądź w przychodniach na terenie Knurowa.

Informujemy, że w Szpitalu w Pyskowicach sp. z o. o. prowadzone są świadczenia z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej dla pacjentów, w których miejscowościach nie działają przychodnie POZ. Szpital w Knurowie sp. z o. o. świadczy usługi w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W Knurowie działają przychodnie POZ, do których mogą zgłaszać się pacjenci z miejscowości, w których przychodnie nie świadczą takich usług.

W obecnej sytuacji przed udaniem się do lekarza POZ warto zapoznać się z listą placówek, które taki kontrakt zawarły.

Aktualizowany spis takich placówek publikuje na swych stronach Śląski Oddział Wojewódzki NFZ http://www.nfz-katowice.pl/.

Tę samą listę użytkownicy smartfonów będą mogli znaleźć korzystając z darmowej mobilnej aplikacji RSO.

Ważne informacje dla pacjentów dostępne są również pod numerem infolinii Śląskiego OW NFZ: 32 750 66 05,

a także pod numerem obsługiwanym przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego: 32 20 77 202.

W sytuacji, kiedy lekarz rodzinny nie podpisał umowy na realizację świadczeń opieki zdrowotnej od 1 stycznia 2015 r., pacjent może zmienić lekarza rodzinnego lub udać się po pomoc medyczną do placówek realizujących: świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, świadczenia w izbie przyjęć, świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym, które podpisały porozumienia ze Śląskim OW NFZ. Placówki te przyjmują pacjentów w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

Zgodnie z Ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, pacjent ma prawo do bezpłatnego wyboru lekarza POZ, pielęgniarki POZ i położnej POZ trzy razy w ciągu roku kalendarzowego. Wyboru lekarza, pielęgniarki lub położnej POZ dokonuje się poprzez złożenie pisemnej deklaracji w przychodni. Nową deklarację do wypełnienia pacjent otrzyma w przychodni.


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry