Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
19 °C
Sławy, Sławosza, Żelisławy
wtorek, 23 lipca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Gminne ćwiczenia jednostek OSP – 6 września 2013 r.

Piątkowe, słoneczne popołudnie,6 wrzesień, godzina 16.00 – w Toszku, Kotulinie, Ciochowicach, Pniowie i Wilkowiczkach rozbrzmiewa dźwięk syreny.

To sygnał rozpoczynający: „Gminne ćwiczenia koordynujące działania jednostek OSP podczas akcji ratowniczo-gaśniczej przy zdarzeniu masowym (z udziałem dużej ilości poszkodowanych)”.

W tym roku ćwiczenie zaplanowano na terenie i obiekcie Szkoły Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Toszku wraz z przylegającym do niej kompleksie boisk „Orlik”. Wybór nie był przypadkowy. Obiekty szkół to miejsca gdzie na co dzień przebywa znaczna ilość osób i w przypadku konieczności podjęcia działań, stawiają one spore wyzwania przed służbami ratowniczymi. Piątkowe ćwiczenia zakładały w swych założeniach, pożar kilku sal lekcyjnych na 2 kondygnacjach, duże zadymienie wewnątrz obiektu, konieczność przeszukania szkoły i ewakuacji kilku rannych (wraz z udzieleniem pomocy medycznej) oraz działania mające na celu ochronę zagrożonych części obiektu (szczególnie hali sportowej).

Przybywające na miejsce zastępy OSP rozpoczęły działania już  kilka minut po 16. Ratownicy w aparatach oddechowych weszli do szkoły, z rozstawionej drabiny OSP Toszek rozpoczęto akcję gaśniczą. Kolejne jednostki zabezpieczyły dostawę wody – uruchomiły obydwa hydranty zewnętrzne, zbudowały linie wodne i za pomocą kurtyn wodnych zabezpieczyły pozostałe „niepalące” się części szkoły. Całością działań kierował Ireneusz Giemza – Prezes gminnego Zarządu OSP. Również istotnym elementem tych ćwiczeń był fakt prowadzenia przez jednostki stałej wymiany informacji poprzez radiowe środki łączności – łącznie z utworzonym na czas ćwiczeń „centrum ratownictwa”.

Ćwiczenia przebiegły sprawnie, bez większych uwag ze strony obserwujących/oceniających je osób. Na koniec przedstawiciele wszystkich jednostek OSP dokonali zapoznania się z obiektem i terenem szkoły by poznać lokalizację hydrantów, wyłączników prądu i gazu oraz układ dróg i drzwi ewakuacyjnych.

Takie ćwiczenia mają na celu nie tylko wypracowanie zasad współpracy ratowników będących członkami różnych jednostek OSP podczas wspólnych działań lecz również stanowią element szeroko pojętej edukacji społecznej. Każdy bowiem powinien wiedzieć jak się zachować podczas zagrożenia, a administratorzy obiektów dostrzec jak ważnym elementem jest prawidłowo przeprowadzana ewakuacja osób przebywających w budynku.

To były tylko ćwiczenia …..

Następne za rok. Lepiej bowiem ćwiczyć niż brać udział w realnych działaniach. A jeśli już zajdzie taka potrzeba to lepiej być na to dobrze przygotowany.

 

 


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry