Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
-7 °C
Kryspiny, Norberta, Sabiny
wtorek, 05 grudnia 2023
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Projekt

Zakończyło się postępowanie przetargowe na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w naszej Gminie. Przetarg wygrało konsorcjum Remondis Aqua Toszek i Remondis Tarnowskie Góry. Jakie zmiany czekają nas w zakresie gospodarki odpadami w ciągu dwóch kolejnych lat?

Na początku warto przypomnieć, że gospodarka odpadami (czyli popularny „wywóz śmieci”) na terenie Gminy jest organizowana jako zadanie zlecone. Oznacza to, że Gmina wybiera firmę – wykonawcę tego zadania w trybie przetargu nieograniczonego. Warunki przetargu i warunki umowy z wykonawcą określa Gmina, biorąc przede wszystkim pod uwagę dwie okoliczności: interes mieszkańców oraz obowiązujące przepisy. Oferent, czyli firma biorąca udział w takim przetargu, musi udowodnić, że spełnia określone przez Gminę warunki, a ponadto musi być najtańsza.

Ze względu na to, że gospodarkę odpadami w naszej Gminie obsługiwał będzie ten sam podmiot, który robił to dotychczas, zmiany w tym zakresie nie powinny być duże. Zupełnie ich jednak nie unikniemy. Biorąc pod uwagę wzrost kosztów, który dokonał się w instalacjach regionalnych służących przetwarzaniu lub utylizacji odpadów komunalnych (zgodnie z przepisami firma musi dostarczać tam dużą część gminnych śmieci), przyjęliśmy założenia, które miały zapobiec nadmiernemu wzrostowi cen za tę usługę. Przykładowo – zamiast… … . Ograniczenie to pozwoliło zmniejszyć koszty firmy (transport, obsługa), a tym samym wpłynęło na kalkulację ceny, którą Remondis złożył w przetargu. Wzrost cen na śmieciowym „rynku wtórnym” czyli wśród firm i regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów raczej nie pozwoli utrzymać ostatecznych cen na dotychczasowym poziomie. Kompletny wykaz zmian, jakie zostaną u nas wdrożone od kwietnia w zakresie gospodarki odpadami – przedstawia poniższe zestawienie:

DSC_0009.jpeg

To, co zapewne interesuje nas najbardziej, czyli cena, jaką płacić będziemy za wywóz śmieci, pozostaje na razie sprawą otwartą. Spodziewamy się lekkich wzrostów.

Opublikował(a): Piotr Kunce Data publikacji: 24-03-2016 08:32

Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry