Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
6 °C
Alfa, Leonii, Tytusa
piątek, 19 kwietnia 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Współpraca międzynarodowa

Na mocy podpisanych umów partnerskich z Gminą Hohenau i miastem Olewsk podjęto wspólne inicjatywy kulturalno-sportowe, które mobilizowały do działania lokalną społeczność w tym dzieci i młodzież poprzez poznanie tradycji, wymianę poglądów oraz wzmocnienie postaw obywatelskich. W tym roku w lipcu Gmina Toszek gościć będzie przedstawicieli Powiatu Żytomierskiego do którego należy miasto Olewsk. Wizyta będzie miała na celu przedstawienie nowych planowanych zadań w zakresie kontynuacji współpracy toszecko-olewskiej.

Od kilku lat na terenie miasta samorząd toszecki wraz z Centrum Kultury „Zamek w Toszku” oraz organizacjami pozarządowymi stara się czynnie upamiętać postać  Sir Ludwika Guttmanna - twórcy idei paraolimpijskiej, a zarazem mieszkańca Gminy Toszek. W ramach powyższych przedsięwzięć na terenie Gminy Toszek organizowane są co roku integracyjne spartakiady, rajdy rowerowe wspominające dzieła znakomitego lekarza.

Na początku 2016 roku przy Centrum Kultury „Zamek w Toszku” powstała grupa inicjatywna popularyzująca osobę Sir Guttmanna w skład której wchodzą przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych, instytucji kultury i czynni wykładowcy naukowi mieszkający w Toszku. Pierwszym działaniem grupy będzie zorganizowanie przy współpracy magistratem toszeckim w lipcu br. konferencji oraz wystawy na temat życia i działalności niemiecko-żydowskiego neurochirurga. Mając na uwadze autentyczność i przybliżenie postaci Sir Ludwika Guttmana  podczas lipcowych wydarzeń, w lutym br. został wysłany list do Fundacji „The Poppa Guttmann Trust” z Anglii o możliwości podjęcia współpracy w celu przygotowania rzetelnej konferencji i profesjonalnej wystawy.

W odpowiedzi na inicjatywę toszeckiej grupy angielska Fundacja zainteresowana jest podjęciem współpracy przy organizacji konferencji i wystawy, która przybliży światowe dziedzictwo Sir Ludwika Guttmanna.

Czy Gmina zyska nowego partnera międzynarodowego i czy będzie promowała w Polsce idee cenionego lekarza o tym  dowiemy się już w najbliższym czasie.

Hohenau - Niemcy

hohenau.jpeg

Olewsk - Ukraina

olewsk.jpeg

Piddington - Oxfordshire - Wielka Brytania

oxfordshire.jpeg


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry