Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
-1 °C
Agaty, Dalii, Sobiesława
czwartek, 07 grudnia 2023
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Ruch w centrum Toszka przywrócony

Zabezpieczający miejsce zdarzenia już od godz. 2:00 toszeccy strażacy dysponują środkami chemicznymi, którymi można skutecznie usuwać standardowe plamy olejowe, natomiast są one niewystarczające do neutralizacji substancji, która znalazła się na naszym odcinku drogi krajowej. Na miejscu jest cały czas inspektor Dariusz Bunda z Urzędu Miejskiego, który pozostaje w kontakcie z dyrekcją dróg krajowych, policją oraz strażą pożarną. Zanim teren zabezpieczyli strażacy i policjanci, doszło do kilku na szczęście niegroźnych zdarzeń drogowych. Nad płynnością ruchu czuwa obecnie policja, która ustanowiła objazdy przez ul. Ludową i Górnośląską. Na miejsce zdarzenia udaje się obecnie Burmistrz Grzegorz Kupczyk, który w porozumieniu z pracującymi tam służbami podejmie decyzje, które pozwolą przyspieszyć i usprawnić pełne przywrócenie ruchu w centrum miasta.

Wszystkich prosimy o ostrożność, a mieszkańców ulic Ludowej i Górnośląskiej o zachowanie szczególnej uwagi, ze względu na przejściowe znaczące zwiększenie natężenia ruchu. Będziemy na bieżąco informować o rozwoju wydarzeń. Wszystko wskazuje na to, że utrudnienia mogą potrwać przynajmniej do południa.

 

 

 


Aktualizacja: godz. 9:45

Po zbadaniu składu substancji zalegającej na ok. 40-metrowym odcinku ul. Gliwickiej w centrum Toszka, służby Państwowej Straży Pożarnej przekazały Regionalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która jest zarządcą drogi, potwierdzenie, iż substancja ta nie jest substancją niebezpieczną. Jest to prawdopodobnie jakiś rodzaj odpadów przemysłowych. Po otrzymaniu komunikatu PSP, zarządca drogi uruchomił pozostające w jego dyspozycji służby porządkowe, które w najbliższym czasie pojawią się w Toszku i przystąpią do usuwania zabrudzenia. Na miejscu sytuację analizowali też pracownicy Remondis Aqua Toszek Sp. z o.o. Ze względu na specyfikę podłoża, na którym znajduje się rozlana substancja (nawierzchnia bitumiczna) oraz ze względu na sprzyjające warunki atmosferycznych (brak opadów) nie stwierdza się ryzyka wystąpienia zagrożeń ekologicznych. Teren zdarzenia znajduje się obecnie w gestii policji. Działania cały czas aktywnie wspierają strażacy OSP Toszek.


 

Aktualizacja: godz. 10:45

Trwa sprzątanie rozlanej na jezdni substancji. Technika usuwania tego typu zabrudzeń obejmuje użycie najpierw piasku, który ma wchłonąć część usuwanej mazi, a następnie zastosowanie sorbentu, który ostatecznie pozwoli „zebrać” przylegające do asfaltu pozostałości cieczy. Wg informacji przekazanych przez obecnego na miejscu przedstawiciela Regionalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, do usuwania zabrudzenia zastaną zadysponowane dodatkowe zasoby kadrowe, które lada chwila pojawią się w Toszku. Neutralizowana substancja, przemieszana z piaskiem, zostanie zebrana do specjalnych worków i poddana dalszym procedurom, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ostateczną decyzją w sprawie możliwości przywrócenia ruchu na zamkniętym odcinku drogi wyda Państwowa Straż Pożarna, po zakończeniu prac porządkowych. 

 


Aktualizacja: godz. 13:00

Po nałożeniu warstwy sorbentu na uprzątnięte miejsca, w których w nocy rozlała się oleista substancja, zamknięty odcinek ul. Gliwickiej został przywrócony do ruchu. Decyzję w tej sprawie podęła policja w porozumieniu z innymi obecnymi na miejscu służbami. Drogowcy naprawili także uszkodzony nad ranem znak przed przejściem. W miejscu prac należy spodziewać się ograniczenia prędkości do 40 km/h.

 

 


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry