Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
24 °C
Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny
sobota, 20 lipca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Śladami Sir Ludwiga Guttmanna

Wyjazd do Anglii

Niesprzyjająca, deszczowa i mglista aura została nam zrekompensowana spotkaniami z bardzo życzliwymi ludźmi kontynuującymi ideę urodzonego w Toszku lekarza a mianowicie z Michaelem Mackenzie - prezesem Fundacji „Poppa” Guttmann Trust, Martinem McElhatton - dyrektorem zarządzającym Olimpic Stadium i Vicky Hopewallker -  pracownikiem Krajowej Fundacji Dziedzictwa Paraolimpijskiego.  W spotkaniu uczestniczył również rzeźbiarz Jacko, który na zamówienie Fundacji "Poppa" Guttmann Trust wykonał z brązu popiersie i całą postać "Poppy" Guttmanna. Popiersie to na dniach będzie wysłane do Rio de Janeiro w związku ze zbliżającymi się w sierpniu igrzyskami olimpijskimi.

Zwiedzanie i spotkania

Na początku pobytu odwiedzono campus paraolimpijski, dysponujący kompleksem obiektów sportowych m.in. pływalniami, halami sportowymi do  gier zespołowych, stadionem lekkoatletycznym, siłowniami, które w pełni przystosowane są dla osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózku inwalidzkim. „Podczas zwiedzania campusu paraolimpijskiego nie spotkałam osób niepełnosprawnych smutnych, przygnębionych siedzących w kąciku tylko niezależnych pełnych energii ludzi o dużym poczuciu swojej wartości, którym przyświecało hasło „Wheel Power” – Moc Koła” - mówi Joanna Rosikoń pracownik Urzędu Miejskiego w Toszku, jedna z uczestniczek delegacji.

Wzruszającym momentem pobytu była wyjątkowa rozmowa z Sally Haynes, pacjentką Sir Ludwiga Guttmanna, trzykrotną złotą medalistką igrzysk paraolimpijskich w tenisie stołowym – Pamiętam „Poppy” jako energiczną osobę, dzięki której moje życie nabrało sensu, mogłam powrócić z większym impetem i siłą do społeczeństwa, cieszyć się życiem, a co najważniejsze uprawiać sport, który stał się lekarstwem na moją niepełnosprawność i tym samym niezależność – powiedziała pani Haynes. Głównymi dyscyplinami, które uprawiają osoby niepełnosprawne z przerwanym rdzeniem kręgowym są m.in.: łucznictwo, tenis stołowy, pływanie, pchnięcie kulą, szermierka kolarstwo, koszykówka, lekkoatletyka, trójbój siłowy.

Rehabilitacja poprzez sport

Kulminacyjnym punktem pobytu delegacji z Toszka, było zwiedzanie szpitala, w którym przebywają osoby niepełnosprawne dorosłe i dzieci z paraliżem spowodowanym  uszkodzeniem rdzenia kręgowego.

Delegacja zapoznała się z poszczególnymi formami rehabilitacji, leczenia zachowawczego, wsparcia psychologicznego oraz działań związanych z przygotowaniem osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin do dalszego życia. Przedstawiono wszelkie działania i rozwiązania, które ułatwiają osobom niepełnosprawnym niezależne funkcjonowanie i pełny udział we wszystkich aspektach życia, zgodnie z nowatorskimi metodami rehabilitacji Guttmanna.

„Mój pobyt w szpitalu w Stoke Mandeville był dla mnie wyjątkowym przeżyciem” – wspomina Józef Musielok. „Przede wszystkim zaskoczyła mnie duża przychylność, zarówno kierownictwa jak i personelu. Moją uwagę zwróciły m.in. następujące cechy, wyróżniające ten zakład leczniczo-rehabilitacyjny. Oprócz typowej dla każdego szpitala działań o charakterze leczniczym, załoga Stoke Mandeville Hospital bardzo intensywnie troszczy się również o skuteczną rehabilitację pacjentów, głownie poprzez zajęcia sportowe. Ponadto, w wyspecjalizowanej jednostce tego szpitala prowadzone są badania o charakterze naukowym, polegające na „wyszukiwaniu”, definiowaniu i rozwiązywaniu problemów, na które natrafiają rehabilitanci w procesie powrotu do aktywności ruchowej. Wytwarzane są np. „inteligentne” protezy, pozwalające na szybszą i skuteczniejszą rehabilitację pacjenta. Duże wrażenie zrobiła na mnie relacja z kompleksowej opieki nie tylko nad pacjentem, ale i nad jego najbliższymi. Okazuje się bowiem, szczególnie w przypadku „nowych” pacjentów, którzy ulegli wypadkom skutkującym paraliżem, że ich bliscy potrzebują mocnego wsparcia psychologicznego, aby podczas kontaktów z pacjentem  ….nie wpływały niekorzystnie na proces jego leczenia i rehabilitacji”.   

„Pomimo dużej przepaści finansowej pomiędzy Polską a Anglią w leczeniu osób niepełnosprawnych, w działaniach związanych z podejściem do pacjenta, profilaktyką zdrowotną, wspólnym zauważalnym mianownikiem, który wdrażany  jest również w Szpitalu Psychiatrycznym w Toszku, jest arteterapia – forma terapii wyrażana poprzez sztukę. Podczas pobytu przedstawiono liczne prace pacjentów tj. obrazy, rzeźby itp. myślę, iż w niedalekiej przyszłości narodzi się inicjatywa wspólnego  zorganizowania wystawy pacjentów polsko-angielskich – przewiduje Joanna Rosikoń.

Warto przytoczyć słowa "Poppy" Guttmanna "pomoc dla osób niepełnosprawnych to nie wzbudzanie dla nich litości lecz przekształcenie oraz wprowadzenie do ich życia różnych form aktywności sportowej". W jego ujęciu sport to nie tylko "szybciej, wyżej, mocniej", ale także przełamanie pewnych barier w rozciągnięciu wytrzymałości do granic możliwości.

 „Wyjazd do Stoke Mandeville szczególnie zaskoczył mnie dwoma aspektami. Pierwszy z nich to fakt, że w Anglii niemal równolegle do naszych działań została utworzona Krajowa Fundacja Dziedzictwa Paraolimpijskiego, której szerokie i szczytne cele w pewnych punktach są zbieżne z naszymi lokalnymi staraniami. Drugi to prawdziwie holistyczne podejście do leczenia człowieka, gdzie w jednym stworzonym przez sir Ludwiga Guttmanna miejscu przeprowadza się zabiegi medyczne, rehabilitację i daje możliwości przyjemnego spędzania czasu wolnego np. poprzez bezpośrednią dostępność z holu szpitala do placów zabaw dostosowanych do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością” – mówi Dominika Witkowska Kierownik Działu Marketingu i Organizacji Imprez, pomysłodawczyni upamiętnienia Prof. Sir L. Guttmanna

„Interesującym aspektem wizyty było zagospodarowanie przestrzenne szpitala połączone z małą architekturą ogrodową. Każdy oddział współgrał z ogrodami, w którym relaksowali się kuracjusze” – wspomniała Joanna Rosikoń

Jak to się zaczęło?

Prekursorami działań, które rozpoczęły upamiętnianie postaci Sir Ludwika Guttmanna - twórcy idei paraolimpijskiej, a zarazem mieszkańca Gminy Toszek był  Klub Sportowy „Zamkowiec” oraz Koło Toszeckie Stowarzyszenia „Moja Gmina Nasz Powiat”. Przy wsparciu magistratu toszeckiego, harcerzy, strażaków oraz członkiń Toszeckiej Akademii Aktywnych Kobiet, co roku w połowie września organizowana jest „Integra” czyli Integracyjna Spartakiada im. dr Ludwiga Guttmanna skierowana do dzieci i młodzieży w tym podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowych z Powiatu Gliwickiego. Nad całym przedsięwzięciem i logistyką działań czuwa Pani Maria Bukowska, która jest moderatorem wydarzenia, dobrym „duchem”, a zarazem organizatorem tej cennej inicjatywy.

W lutym bieżącego roku w Centrum Kultury „Zamek w Toszku” zebrała się grupa inicjatywna, w skład której wchodzili przedstawiciele Centrum Kultury „Zamek w Toszku”, DFK Toszek i toszeccy społecznicy, naukowcy którzy wspólnie wyrazili chęć zintensyfikowania działań na rzecz popularyzacji osoby i dokonań dr Ludwiga Guttmanna urodzonego w Toszku twórcy ruchu paraolimpijskiego. Zainicjowany przez Centrum Kultury „Zamek w Toszku” pomysł organizacji konferencji i wystawy poświęconej Sir Guttmannowi został zaaprobowany i aktywnie wsparty działaniem Burmistrza Grzegorza Kupczyka. Rozpoczęła się oficjalna korespondencja z Fundacją „Poppa” Guttmann Trust.

Kiedy na początku 2016 roku podzieliłam się z Dyrektorem Arturem Czokiem i główną  księgową CK „Zamek w Toszku” Lidią Kukowką pomysłem upamiętnienia Sir Ludwiga Gutmanna m.in. poprzez zorganizowanie konferencji i wystawy, nie sądziłam że w tak krótkim czasie tyle się wydarzy. Już po kilku dniach w trakcie spotkania z Dorotą i Michałem Mathejami okazało się, że chcemy połączyć  siły tak, by wydarzenie było godnym osoby, której dokonania życia będziemy promować. Od samego początku współpracował z nami prof. Józef Musielok. Aktywne wsparcie naszych zamiarów przez  Burmistrza Grzegorza Kupczyka i Wiceburmistrza Piotra Kunce dało kolejny impuls do działania. Myślę, że dzięki zaangażowaniu dużej grupy osób, została zapoczątkowana ciekawa współpraca w nowym dla naszej gminy obszarze – twierdzi Dominika Witkowska.

W lipcu br. zorganizowana zostanie konferencja oraz wystawa poświęcona życiu i działalności tego urodzonego w Toszku wybitnego neurochirurga, który jest twórcą ruchu paraolimpijskiego. Chcemy, aby konferencja stała się wydarzeniem cyklicznym.

Mój pobyt w szpitalu w Stoke Mandeville był dla mnie wyjątkowym przeżyciem – wspomina Józef Musielok. Przede wszystkim zaskoczyła mnie duża przychylność, zarówno kierownictwa jak i personelu. Moją uwagę zwróciły m.in. następujące cechy, wyróżniające ten zakład leczniczo-rehabilitacyjny. Oprócz typowej dla każdego szpitala działań o charakterze leczniczym, załoga Stoke Mandeville Hospital bardzo intensywnie troszczy się również o skuteczną rehabilitację pacjentów, głownie poprzez zajęcia sportowe. Ponadto, w wyspecjalizowanej jednostce tego szpitala prowadzone są badania o charakterze naukowym, polegające na „wyszukiwaniu”, definiowaniu i rozwiązywaniu problemów, na które natrafiają rehabilitanci w procesie powrotu do aktywności ruchowej. Wytwarzane są np. „inteligentne” protezy, pozwalające na szybszą i skuteczniejszą rehabilitację pacjenta. Duże wrażenie zrobiła na mnie relacja z kompleksowej opieki nie tylko nad pacjentem, ale i nad jego najbliższymi. Okazuje się bowiem, szczególnie w przypadku „nowych” pacjentów, którzy ulegli wypadkom skutkującym paraliżem, że ich bliscy potrzebują mocnego wsparcia psychologicznego, aby podczas kontaktów z pacjentem  ….nie wpływały niekorzystnie na proces jego leczenia i rehabilitacji.   

 

 


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry