Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
-4 °C
Blanki, Edmunda, Eligiusza
piątek, 01 grudnia 2023
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Prawykonanie "Nowenny Do Matki Boskiej Toszeckiej" - zapraszamy

W powstawaniu dzieła mają swój udział także inne osoby, o których najbardziej precyzyjnie opowiada sama kompozytorka. Natomiast wykonanie toszeckiej „Nowenny”, to już dzieło prawdziwie wspólne, w którym aktywnie uczestniczą dzieci ze szkoły podstawowej, gimnazjaliści, chórzyści, organistki, inni muzycy, nasi księża (w szczególności ks. Damian Kubiński) – wszyscy oni pracują pod kierunkiem Marii Garbal, dyrygentki chóru „Tryl”, która też poprowadzi prawykonanie Nowenny 3 maja. Sama kompozytorka pisze o „Nowennie” tak:

Uroczysta Nowenna do Matki  Bożej Toszeckiej na sopran i  baryton solo, recytatora, chór dziecięcy, chór żeński, chór męski, sześciogłosowy chór mieszany, chór wiernych i organy została  ukończona dnia  1 stycznia 2016 roku w Toszku. Kompozycja ta zadedykowana jest  przedwcześnie zmarłemu  naszemu ś.p. Księdzu Proboszczowi Prałatowi Marianowi Piotrowskiemu, dzięki któremu nowenna  powstała. Jest to utwór złożony z dziewięciu  śpiewanych części modlitewnych do fragmentów tekstów Świętego Jana Pawła II, Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, papieża Franciszka,  Rektora KUL -  ks. prof. dr hab. Antoniego Dębińskiego, ks. Jerzego Sienkiewicza, Marii Garbal oraz moich. Do „Modlitwy wiernych” dołączone zostały słowa ( zwrotki: 2-8)  autorstwa naszej parafianki  Lidii Badury. Pomiędzy częściami śpiewanymi odczytywane są przez kapłana modlitwy autorstwa naszych parafianek  Marii Nowak – Kowalskiej i Marii Bukowskiej: Uwielbienie, Dziękczynienie oraz osobiste podziękowania i prośby wiernych naszej parafii. I tak przed częścią II odczytana jest przez kapłana modlitwa  Uwielbienie, przed częścią V odczytana jest modlitwa – Podziękowanie wraz z osobistymi podziękowaniami wiernych, a przed częścią VIII odczytane są Prośby kapłana oraz osobiste prośby parafian. Kompozycję kończy recytacja Modlitwy Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i dziewięciogłosowe „Amen” w wykonaniu sopranu solo i chóru z organami – mówi Aleksandra Garbal.

Uroczysta Nowenna do Matki Bożej Toszeckiej na sopran i baryton solo, recytatora, chór dziecięcy, chór żeński, chór męski, sześciogłosowy chór mieszany, chór wiernych  i organy  jest utworem koncertowym, ale równocześnie szczególnym rodzajem modlitwy śpiewanej, bowiem  jednoczącej w czasie jej wykonywania wszystkich wiernych  naszej parafii zebranych  przy cudownym obrazie Matki Bożej Toszeckiej:  kapłanów, służbę liturgiczną, dzieci Maryi, dzieci pierwszokomunijne, parafian, chór mieszany, dziecięcy i  młodzieżowy. Jest to Wspólna Modlitwa do Toszeckiej Matki angażująca całą naszą społeczność. Wszyscy stajemy się wykonawcami tej nowenny, nie ma podziału na biernych słuchaczy i wykonawców. Główną ideą kompozycji  jest stworzenie wyjątkowej atmosfery bliskości z Bogiem, pogłębiającej w nas trzy cnoty Boskie: wiarę, nadzieję i miłość, cztery cnoty główne oraz dwa przykazania miłości, a także  świadome umocnienie i oparcie naszych działań w Dekalogu. Pragnę, abyśmy poprzez śpiew, szczere zaangażowanie i żarliwą modlitwę do naszej Ukochanej Matki, Jej Syna – Księcia Pokoju oraz Miłosiernego  Boga nieustannie udoskonalali  dusze, pracowali nad swoim postępowaniem, byli rozważni, ale i odpowiedzialni za siebie i innych, szczególnie tych, którzy naszej modlitwy potrzebują. Życie nasze jest krótkie, ale warto śpiewając modlić się i działać w imię Dobra, Prawdy i Wielkiej Miłości, jaką jest Chrystus – Piękny Owoc żywota Maryi. Nowenna ta skomponowana w szczególnym czasie 1050 rocznicy Chrztu Polski oraz Roku Bożego Miłosierdzia, wykonana w naszej Świątyni po raz pierwszy w wyjątkowym dniu 3 maja -  święcie Najświętszej Marii Panny Królowej Polski oraz uchwalenia Konstytucji 3 maja stanowi credo mojej artystycznej wypowiedzi, a także wielką wdzięczność Bogu za dar życia, nieustanną  obecność i opiekę Jego Matki oraz spotkanych na swojej drodze ludzi, za których modlę się i w pewnym stopniu czuję się odpowiedzialna. Żywo utkwiły w mej pamięci słowa naszego Świętego Jana Pawła II usłyszane 13  lat temu, przed modlitwą „ Anioł Pański” w Watykanie : „Świadomość, że Bóg nie jest daleki, lecz bliski, nie obojętny, lecz litościwy, nie obcy, lecz miłosierny, i że jest Ojcem, który z miłością nam towarzyszy, szanując naszą wolność: to wszystko jest powodem do głębokiej radości, której nie mogą stłumić zmienne koleje życia codziennego”. Szukajmy sensu swojego życia i odkrywajmy go idąc za Panem Jezusem i Jego Matką,  chrześcijanie bowiem nie poddają się zmęczeniu i bezczynności, ale są  ludem nadziei, ludem, który się modli – powiedziała Aleksandra Garbal.

Wśród wartościowych elementów naszego lokalnego dziedzictwa kulturowego zaistnieje zatem wkrótce kolejny, najnowszy, ale nawiązujący do niepamiętnej tradycji kultu Matki Bożej Toszeckiej. Dzieło – zgodnie z intencją kompozytorki – ma charakter ściśle religijny, ale my piszemy o nim, jako o fenomenie historyczno – kulturowym. Jest to kolejny element rozwoju naszych lokalnych tradycji: kult, obraz, modlitwa, nabożeństwo, a teraz dzieło muzyczne – to modelowe przykłady rozwoju żywych tradycji w lokalnych społecznościach. W kolejnych latach i pokoleniach mogą zrodzić się kolejne etapy rozwoju tej tradycji, o ile zdołamy przekazać ją następnym pokoleniom, jako ważną, potrzebną i atrakcyjną. „Nowenna” Aleksandry Garbal niewątpliwie przyczynia się do zachowania i utrwalenia tej tradycji. Założenia wykonawcze są takie, że „Nowenna” zabrzmi w formie uroczystej na początku maja i w październiku, natomiast w międzyczasie wykonywana będzie w wersji skróconej. Warto podkreślić, że forma utworu nikogo nie uczyni tylko słuchaczem – uczestnikiem koncertu – każdy będzie miał szansę włączyć się w części recytowane, a także niektóre śpiewy. Zachęcamy do zainteresowania tym tematem i aktywnego udziału w prawykonaniu utworu.

 

 


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry