Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Mobile App

Aplikacja mobilna

Zamek w Toszku Zamek w Toszku Rynek w Toszku Skwer w Toszku Toszkoland Toszkoland Kościół pw. św. Katarzyny Grota przy kościele Kościół pw. św. Marcina Panorama Toszka Zamek w Toszku Orlik w Toszku Orlik w Toszku Zawody łucznicze Staw
Województwo śląskie » Powiat gliwicki »
Wyszukiwarka

Aleksandra Garbal jakiej jeszcze nie znamy!

Jakiś czas temu mieliśmy okazję (wielu z nas z tej okazji skorzystało), aby wysłuchać w naszym kościele parafialnym uroczystej „Nowenny do Matki Bożej Toszeckiej”, której muzykę napisała Aleksandra Garbal. Tym razem kompozytorka zaprosiła nas do wysłuchania innego rodzaju muzyki. Były to współczesne kompozycje nawiązujące do motywów ludowych (pieśni) lub do form klasycznych czy romantycznych. Wszystko było jednak utrzymane w estetyce muzyki współczesnej, która jak wiadomo charakteryzuje się m.in. dużą swobodą w traktowaniu takich składników muzycznego dzieła, jak melodia, rytm czy tempo. Wykonawcom udało się jednak stworzyć przekonujący muzyczny spektakl. Okazuje się, że nawet dźwięki muzyki utrzymanej w konwencji współczesnej nadają się do zbudowania nastroju, przekazania emocji i pozwalają słuchaczom poczuć się odbiorcami artystycznego piękna.

Na podkreślenie zasługuje grona znakomitych wykonawców muzyki Aleksandry Garbal, wśród których byli m.in. profesorowie katowickiej Akademii Muzycznej prof. Julian Gembalski, prof. Elżbieta Grodzka - Łopuszyńska, prof. Gabriela Szendzielorz, a także znakomici instrumentaliści - filharmonicy śląscy: Jerzy Sojka (flet), Jacek Gwizdon (wiolonczela). Wśród wykonawców wystąpiła także sama kompozytorka, która jak wiadomo, włada również pięknym sopranem. Ciekawostką jest natomiast fakt, że wśród publiczności znalazł się także wybitny pianista i juror wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych (w tym przewodniczący jury XIV, XV i XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Szopena) prof. Andrzej Jasiński!

Oto jak sama kompozytorka zachęcała do udziału w niedzielnym koncercie:

«Koncert ten poświęcony jest pamięci mojego Profesora Józefa Świdra. Na koncercie wykonana będzie m.in. moja kompozycja skomponowana w 2014r. "Poematy bez słów", w której IV poemat jest dedykowany Profesorowi, a V posiada tytuł: "U niebios bram", także kompozycja poświęcona pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej 10.04.2010r. - Recitativo e Arioso per violoncello solo w wykonaniu pana Jacka Gwizdonia z Filharmonii Śląskiej. Ponadto usłyszymy również m. in. Opolskie pieśni - cenny zabytek kultury udokumentowanej na początku ubiegłego stulecia (1912r.) przez polskich etnomuzykologów, aby pamiętali potomni - cytaty autentyków z Opolszczyzny, w tym jedyny zachowany autentyk z Ciochowic śpiewany jeszcze w 1912r., obecnie zapomniany z XIX-wiecznym dialektem w kompozycjach stylizowanych, który otworzy koncert: pieśń Dolina - Introductio - Dolina, najbardziej mi bliska pieśń, bo z naszej okolicy, po niej inne pieśni ze zbioru - kompozycje stylizowane, utwory solowe i kameralne, instrumentalne oraz wokalno-instrumentalne w pierwszej części koncertu moje, a w drugiej części koncertu utwory Profesora - ś.p. Józefa Świdra - kompozytora z Katowic i Cieszyna: Miserere, Ave Maria, "Kto szuka Cię", Chorał, Jubilate Deo w znakomitym wykonaniu prof. Elżbiety Grodzkiej - Łopuszyńskiej i prof. Juliana Gembalskiego (6 prawykonań, 4 moje i 2 Profesora-utwory pedagogiczne na skrzypce i na trąbkę z fortepianem). Wystąpią znakomici muzycy z Gliwic i Katowic, Profesorowie Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Filharmonicy Śląscy. Usłyszymy również Arię na flet solo - będzie to jej prawykonanie. Zagra pan Jerzy Sojka - pierwszy flecista Filharmonii Śląskiej, brat Stanisława Sojki - wokalisty.»

Społeczność Toszka, obok rodziców Aleksandry Garbal, reprezentowali m.in. prof. Józef Musielok z małżonką, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Toszeckiej, państwo Maria i Paweł Kowalscy oraz zastępca burmistrza Piotr Kunce. Kto wie, być może podobny koncert uda się zorganizować w przyszłości w stylowych wnętrzach toszeckiego Zamku?

plakat-A2.jpeg

6.jpeg

 

Dane kontaktowe
Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
Tel.: 32 237-80-00
Fax: 32 233-41-41
E-mail:
Poniedziałek 7.00 - 15.00
Wtorek 7.00 - 15.00
Środa 7.00 - 15.00
Czwartek 7.00 - 17.00
Piątek 7.00 - 13.00
Kasa czynna:
Poniedziałek 7.00 - 14.00
Wtorek 7.00 - 14.00
Środa 7.00 - 14.00
Czwartek 7.00 - 16.30
Piątek 7.00 - 12.00
NIP GMINY: 9691605695
REGON GMINY: 276257771
NIP URZĘDU: 9691124642
REGON URZĘDU: 000529002