Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
28 °C
Henryka, Igi, Włodzimierza
poniedziałek, 15 lipca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Zmiana proboszcza w toszeckim kościele

7f97_o,size,770x0,q,100,h,d77fed.jpeg

Ks. Sebastian Bensz posługuje w Toszku od sierpnia 2013, jako wikariusz. Urodził się 21 czerwca 1976 w Lublińcu. Święcenia kapłańskie przyjął razem z piętnastoma diakonami w sobotę 29 maja 2004 roku, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w katedrze Św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach. Po przyjęciu święceń sprawował posługę kapłańską w parafii Św. Jacka w Bytomiu (2004 - 2007). Następnie podjął obowiązki wikariusza w parafii św. Wawrzyńca w Zabrzu Mikulczycach. Tu jako wikariusz miał również pod swymi skrzydłami Liturgiczną Służbę Ołtarza. Służył tej parafii do 2013 roku, stamtąd przyszedł do Toszka. U nas dał się już poznać, m.in. jako lubiany duszpasterz młodzieży oraz inspirator i organizator wielu ciekawych przedsięwzięć podejmowanych dla dobra naszej lokalnej społeczności.

Jednocześnie ks. Sebastian jest wiceprezesem zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół "Modlitwa i Czyn" oraz koordynatorem budowy domu dla osób niepełnosprawnych w Zabrzu Biskupicach. Wspiera to stowarzyszenie od lat na różne sposoby - pojawił się nawet jako aktor na scenie charytatywnego przedstawienia "Lady Robin Hood" w Teatrze Nowym w Zabrzu. Miłym uhonorowaniem jego aktywności społecznej był tytuł Człowieka Roku w plebiscycie Dziennika Zachodniego w Zabrzu w roku 2013. Jestem przekonany, że wolontariat, zaangażowanie w pracę z niepełnosprawnymi, przyjaźń, jaka się z tego zrodziła, to wszystko rozwinęło mnie jako człowieka i jako duszpasterza. Nigdy moje obowiązki parafialne nie cierpiały na tym, że poświęcam się też innym rzeczom. Wręcz przeciwnie. Myślę, że kiedy parafianie widzą, że ich ksiądz wychodzi z jakąś inicjatywą, to i oni są bardziej otwarci. Wybierając powołanie, nie tylko kapłańskie, ale np. również nauczycielskie, nie można być wyrobnikiem. To jest oddanie siebie innym - powiedział ks. Sebastian dla Dziennika Zachodniego (2013).

Księża są jak kwiaty. Trzeba je czasem przesadzać, aby kwitły. Ale trzeba to robić z troską - powiedział kiedyś abp Józef Michalik, poprzedni przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Dlatego statystycznie każdego roku miejsce posługiwania zmienia jedna czwarta księży. Proboszczowie rzadziej - raz na kilkanaście albo i kilkadziesiąt lat. Wikariusze częściej, bo co kilka lat, a nawet co roku. Każda zmiana duszpasterza wywołuje emocje - zarówno po stronie samych zainteresowanych, jak i tych, którzy są powierzeni ich pasterskiej pieczy - to zrozumiałe. Nie można także pominąć elementu formacyjnego, czyli stwarzania księżom, poprzez zmiany miejsc posługiwania, możliwości poznania różnych środowisk w diecezji i różnych stylów duszpasterstwa. Bo choć najważniejszym zadaniem kapłana jest pomaganie ludziom w dążeniu do zbawienia, to nie dokonuje się to wyłącznie przez głoszenia słowa Bożego w świątyni, ale również w salce parafialnej, szkolnej klasie i w wielu innych przestrzeniach lokalnej społeczności.

52f8cd3c1763d_o.jpeg


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry