Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
20 °C
Danieli, Irwina, Małgorzaty
sobota, 13 lipca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Informacja dotyczącą Programu Rodzina 500+

500plus_logo.png

Program Rodzina 500+ na podstawie ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci ( Dz. U. z 2016 r. , poz. 195) od 1 kwietnia 2016 r. wprowadził świadczenie wychowawcze, którego celem jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych. Świadczenie wychowawcze przysługuje do dnia ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Wysokość świadczenia wychowawczego to 500 zł miesięcznie na dziecko w rodzinie. Świadczenie to przysługuje osobom uprawnionym, tj:

- matce,

- ojcu

- opiekunowi faktycznemu dziecka

- opiekunowi prawnemu dziecka,

na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie bez względu na dochód rodziny.

W sytuacji gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 800,00 zł, a w przypadku gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne, kwoty 1200,00 zł, świadczenie wychowawcze przysługuje także na pierwsze dziecko.

Realizacją ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci zajmuje się Ośrodek Pomocy Społecznej w Toszku. Druki wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego dostępne są w Ośrodku Pomocy Społecznej w Toszku, ul. Rynek 11, a także na stronie internetowej Ośrodka : ops.toszek.pl

Wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego można składać od dnia wejścia w życie ustawy, tj. od 1 kwietnia br. w Ośrodku Pomocy Społecznej w Toszku, jednakże rodzice będą mieli czas do końca czerwca 2016 r. na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze, aby uzyskać nadpłatę świadczeń od kwietnia br.

Wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego rozpatrywane są bezzwłocznie z zachowaniem ustawowych terminów, a wszelkie informacje dotyczące etapu realizacji konkretnego wniosku można uzyskać w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Toszku przy ul. Rynek 11 oraz pod nr telefonu; 32/332-67-02.


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry