Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
-5 °C
Błażeja, Margerity, Saturnina
środa, 29 listopada 2023
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

W Toszku odbyła się I Międzynarodowa Konferencja Praktyczna im. Dr. Ludwiga Guttmanna. Pierwsza, ale zdecydowanie nie ostatnia!

W przypadku tego wydarzenia zorganizowanego 3 lipca wspólnie przez Gminę Toszek, Centrum Kultury „Zamek w Toszku” oraz toszeckie koło DFK, pod pojęciem „konferencja” należy widzieć zakres zdecydowanie szerszy niż same tylko referaty. Chodzi nie tylko o znakomicie wyeksponowaną wystawę, którą będzie można oglądać do końca września w Sali Rycerskiej oraz zjawiskowy spektakl teatru tańca, w którym wspólnie wystąpili tancerze pełno- i niepełnosprawni. W zamierzeniach organizatorów konferencja miała służyć przybliżeniu sylwetki i dorobku dr. Ludwiga Guttmanna. Cel ten osiągnięto dzięki wspomnianej już wystawie, a także dzięki uzupełniającym się prelegentom, jakimi byli Michael Mackenzie i prof. Józef Musielok. Sylwetka twórcy ruchu paraolimpijskiego została w tych dwóch uzupełniających się wystąpieniach ukazana szczegółowo i bardzo wyczerpująco.

Kolejne referaty pokazały szersze oddziaływania myśli Guttmanna. Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, zaprezentował stan organizacyjny i potencjał sportowy dyscyplin uprawianych profesjonalnie przez osoby z niepełnosprawnościami, ujawnił także szacunki dotyczące szans medalowych naszych tegorocznych paraolimpijczyków. Grzegorz Kamiński z polotem przeprowadził uczestników konferencji przez blisko 10-letnią już historię łucznictwa w Toszku oraz stworzył możliwość wspólnego strzelania z osobami niepełnosprawnymi. Dr Krzysztof Mehlich z Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji w Reptach Śląskich opowiedział o badaniach nad związkami aktywności sportowej osób niepełnosprawnych po urazach rdzenia kręgowego z jakością ich życia. Podkreślił też, że idee dr. Guttmanna nie tylko realizują się w igrzyskach paraolimpijskich, ale także, a może przede wszystkim w nowoczesnej rehabilitacji, co prelegent udokumentował doświadczeniami GCR „Repty”. Drugą, obok Michaela Mackenzie, prelegentką z Wielkiej Brytanii była Vicky Hope - Walker, reprezentująca Narodową Fundację Dziedzictwa Paraolimpijskiego.  Przybliżyła ona zebranym plany swojej organizacji na najbliższą przyszłość, wśród których duże znaczenie posiadać będzie cykl mobilnych wystaw oraz działalność edukacyjna. Ostatnim prelegentem była Ilona Raczyńska - Ciszak, krajowa asystentka niepełnosprawnego europosła Marka Plury, zajmująca się także dziennikarstwem, w szczególności w zakresie wydarzeń związanych z życiem osób niepełnosprawnych. Podzieliła się ona dziennikarskimi właśnie doświadczeniami z wielu imprez sportowych z udziałem niepełnosprawnych, podkreślając ich znaczenie, nie tylko dla samych uczestników.

Szczególną wartością dodaną konferencji był wspomniany już spektakl teatru tańca „Integra”. Było to znakomicie przygotowane widowisko z ciekawą aranżacją muzyczną, scenograficzną, a przede wszystkim taneczną. Artyści przekonująco potwierdzili, że poza sportem - także sztuka, w tym sztuka współczesna, stanowi ważny obszar integracji i aktywności osób z niepełnosprawnościami. Ważną ciekawostką była też sugestia szefa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego dotycząca organizacji przyszłorocznego posiedzenia Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego, które może odbyć się w Polsce. Prezes Łukasz Szeliga zasugerował, że jakaś część tego prestiżowego spotkania mogłaby zostać zorganizowana w Toszku - miejscu urodzenia twórcy ruchu paraolimpijskiego.

Dorobek tegorocznej konferencji postaramy się zachować także w formie publikacji, w której opiszemy także szczegółowo jej genezę oraz szeroko zakrojone, wielomiesięczne przygotowania. Przed konferencją uczestnicy mieli możliwość wsłuchania się w dźwięki muzyki dawnej wykonywanej na zamkowym dziedzińcu przez działający w ramach Centrum Kultury „Zamek w Toszku” Zespół Muzyki Dawnej Tibiarum Scholares występujący pod kierunkiem Iwony Ewertowskiej - Mener. Patronami honorowymi tegorocznej konferencji byli Minister Sportu i Turystyki, Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu, Polski Komitet Paraolimpijski, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa oraz Burmistrz Toszka Grzegorz Kupczyk.

Należy podkreślić, że tegoroczna konferencja nie jest pierwszym krokiem na drodze zapoznawania się z dziedzictwem Guttmanna w Toszku. Zorganizowane początki tych działań sięgają drugiej połowy pierwszej dekady XXI wieku, kiedy to radni postanowili nadać imię dr. Guttmanna jednej z nowopowstających w Toszku ulic. Przez szereg lat organizowana była także inspirowana myślą Guttmanna sportowa „Integra”, którą we współpracy z KS Zamkowiec Toszek przygotowywała pani Maria Bukowska, emerytowana dyrektor szkoły przy ul. Dworcowej. Zgłębianie życia, działalności i dorobku dr. Guttmanna będziemy oczywiście kontynuować, najprawdopodobniej w sprawdzonej w tym roku formule szeroko rozumianej „konferencji”. Warto podkreślić, że konferencja stała się także przestrzenią nawiązania relacji z osobami, które prowadzą w tej lub pokrewnych dziedzinach poszukiwania i są zainteresowane wspólną realizacją wartościowych przedsięwzięć. Warto będzie je podejmować dla dobra naszych mieszkańców i dla dobra naszej Gminy i naszego regionu.


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry