Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
18 °C
Laury, Laurentego, Nory
wtorek, 06 czerwca 2023
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Spotkania z toszecką kulturą i tradycją - Światowe Dni Młodzieży w Toszku

Goście zwiedzą Toszek, kopalnie Guido w Zabrzu, zapoznają się z kulturą i tradycją Śląską.Będą uczestniczyć w mszach św. w duchu Taize, w pielgrzymce do Goja oraz na Górę św. Anny.Pielgrzymi wezmą również udział w Międzynarodowym Turnieju Sportowym na boisku "Orlik" oraz w festynie w Ciochowicach na którym odbędzie się mecz Księża - Reszta Świata.Kulminacyjnym punktem wizyty będzie piątkowe dzieło miłosierdzia (22.07.2016 r) podczas którego młodzież wykona prace społeczne na rzecz parafii i lokalnej społeczności.Organizatorami wydarzenia są: Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku, Toszecka Grupa Młodych, Centrum Kultury "Zamek w Toszku”,Gmina Toszek i oczywiście mieszkańcy Gminy, którzy zagwarantują noclegi dla uczestników Ś.D.M

Spotkania z toszecką kulturą i tradycją PLAKAT.jpeg

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. W chwili obecnej spółka rozpoczyna realizację strategicznego gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Tworóg – Kędzierzyn-Koźle o długości ok. 43 km i średnicy 1000 mm, na terenie woj. śląskiego i opolskiego.

Efektem projektowanej inwestycji będzie zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodności przesyłu gazu ziemnego w rejonie Górnego Śląska i Opolszczyzny. Ważną korzyścią dla gmin będą dodatkowe wpływy finansowe w postaci odprowadzanego corocznie przez inwestora podatku od nieruchomości w wysokości 2% wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danej gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu gminy, którą można przeznaczyć na potrzeby mieszkańców i społeczności lokalnych.

Gazociąg relacji Tworóg – Kędzierzyn-Koźle będzie stanowić ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe. Komisja Europejska w październiku 2013 roku przyznała inwestycji  status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym” („Project of Common Interest”). Więcej informacji o inwestycji i znaczeniu statusu PCI dla rozwoju infrastruktury przesyłu gazu znajduje się zakładce oraz w broszurze poświęconej projektom PCI zamieszczonych na stronie internetowej GAZ-SYSTEM S.A. http://www.gaz-system.pl/nasze-inwestycje/krajowy-system-przesylowy/tworog-kedzierzyn-kozle/ . Budowa gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Tworóg – Kędzierzyn-Koźle planowana jest także do współfinansowania przez Unię Europejską.

Inwestycje GAZ-SYSTEM S.A. są prowadzone z zastosowaniem nowoczesnych technologii i systemów zabezpieczeń oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego i praw wszystkich interesariuszy.


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry