Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
23 °C
Kamila, Karoliny, Roberta
czwartek, 18 lipca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Wykopaliska archeologiczne w Pniowie

1.jpeg

Na terenie Górnego Śląska, w tym w okolicach Gliwic, znanych jest kilkadziesiąt kopców ziemnych, zwanych przez archeologów grodziskami stożkowatymi. Interpretowane one są zwykle jako pozostałości siedzib, budowanych przez przedstawicieli lokalnego rycerstwa w okresie od XIII do XV wieku. Kopce te nosiły niegdyś na sobie drewniane wieże mieszkalne, zamieszkiwane przez rycerzy. Jeden z takich kopców zachował się w Pniowie, nad strumieniem, nieopodal kościoła. Oczywiście budynek wieżowy, który na nim stał w średniowieczu uległ zniszczeniu, jednak pozostałości jego konstrukcji być może do dziś spoczywają na jego stokach czy u podnóża.

W Pniowie znaleziono ślady siedziby zamieszkiwanej przez lokalnych posiadaczy ziemskich w okresie średniowiecza. Już w 2015 roku przeprowadziliśmy tu badania z wykorzystaniem tzw. magnetometru. Urządzenie to pozwala na obserwację anomalii pod powierzchnią ziemi, które interpretować można z istnieniem różnych obiektów archeologicznych, np. jam gospodarczych czy też konstrukcji. Na takie anomalie natrafiliśmy w obrębie i w otoczeniu tajemniczego kopca w Pniowie. Tegoroczne badania archeologiczne miały potwierdzić istnienie tu stanowiska archeologicznego, tzw. grodziska stożkowatego z okresu średniowiecza - mówi Radosław Zdaniewicz, Prezes Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich Oddziału Górnośląskiego.

Na szczycie doniosłego kopca ziemnego niegdyś istniała zapewne drewniana wieża rycerska. Odkryliśmy liczne grudy polepy, tj. wysuszonej gliny, którymi kiedyś wyłożone były prawdopodobnie drewniane ściany budynku. W fosie otaczającej rezydencję natrafiliśmy natomiast na ogromną ilość fragmentów glinianych naczyń – garnków, dzbanów i mis, które kiedyś używane były w dworze. Znaleźliśmy również żelazne gwoździe, fragment wędzidła końskiego, podkowę, sprzączkę do pasa oraz grot bełtu do kuszy - powiedział Radosław Zdaniewicz.

2.jpeg

Wszystkie te przedmioty datować można na XIV i XV-te stulecie. W tym czasie funkcjonowała ta rezydencja. Niestety nie udało nam się rozpoznać całego założenia, dlatego mamy nadzieję powrócić do Pniowa za rok.

Prace archeologiczne w Pniowie finansowane były ze środków WKZ w Katowicach oraz Muzeum w Gliwicach. 


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry