Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
24 °C
Jana, Moniki, Wiktora
wtorek, 21 maja 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Z Toszka do Hohenau: międzynarodowa edukacja w klasach dwujęzycznych

W dniach 2 – 7 września br. klasy dwujęzyczne V c i VI c wyjechały na wycieczkę do partnerskiego miasta Hohenau. Na miejscu przywitał ich Pan Burmistrz Eduard Schmid oraz jego zastępca Josef Gais. Ośrodek Jugendwaldheim-Wessely-Haus, który położony jest na terenie Bawarskiego Parku Narodowego, stał się przez 5 dni domem dla gości z Toszka. W każdą wolną chwilę dzieci korzystały z licznych atrakcji, m.in. pokoju gier i zabaw ze stołem do tenisa i grą w piłkarzyki, świetlicy, ścianki wspinaczkowej oraz cieszącego się największym powodzeniem boiska do gry w piłkę nożną.

20160906_092823.jpeg

W Hohenau czekał na nas bardzo bogaty program. Sam Pan Burmistrz już pierwszego dnia oprowadził nas po gminie, pokazując nam Urząd Miasta, szkoły, kościoły, miejsca wypoczynku i rekreacji mieszkańców Hohenau. W trakcie naszego pobytu przygotowano dla nas wiele atrakcji. Poznaliśmy florę i faunę Bawarskiego Parku Narodowego (zwierzyniec - Tier-Freigelände, ścieżka edukacyjno-przyrodnicza - Baumwipfelpfad), zdobyliśmy szczyt Lusen (1373 m n.p.m.), odwiedziliśmy szkołę oraz artystów wyrobów szklanych. Ostatni wieczór spędziliśmy wraz z naszymi przyjaciółmi przy grillu, w iście rodzinnej atmosferze. Miłym akcentem wieczoru okazał się skecz „Kopciuszek” zaprezentowany przez naszych uczniów w języku niemieckim.

Pobyt u naszych zachodnich sąsiadów dał dzieciom możliwość wykorzystania w praktyce nabytych umiejętności językowych, poznania kultury bawarskiej, spróbowania regionalnych potraw, podziwiania piękna przyrody Parku Narodowego oraz doświadczenia wielkiej życzliwości ze strony mieszkańców Partnerskiej Gminy Hohenau - oceniają Aneta Gola i Aleksandra Kupczyk, które wraz z Anną Havemeister (wszystkie panie to nauczycielki toszeckiej Szkoły Podstawowej) opiekowały się uczniami podczas pobytu w Niemczech.

20160903_110742.jpeg

Wycieczka została w dużej części dofinansowana przez Gminy Hohenau oraz Toszek.  Raz jeszcze w imieniu uczniów, rodziców oraz nauczycieli pragniemy podziękować Panu Burmistrzowi Eduardowi Schmid,  Pani Kierownik ośrodka młodzieżowego Jugendwaldheim-Wessely-Haus Ricie Gaidies oraz mieszkańcom Gminy Hohenau, jak również Panu Burmistrzowi Grzegorzowi Kupczykowi, Pani Kierownik ZOPO Agnieszce Szalińskiej oraz Pani Joannie Rosikoń za pomoc, wsparcie oraz możliwość spędzenia niezapomnianych chwil w Hohenau, które przez długi czas pozostaną w naszej pamięci.


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry