Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Mobile App

Aplikacja mobilna

Zamek w Toszku Zamek w Toszku Rynek w Toszku Skwer w Toszku Toszkoland Toszkoland Kościół pw. św. Katarzyny Grota przy kościele Kościół pw. św. Marcina Panorama Toszka Zamek w Toszku Orlik w Toszku Orlik w Toszku Zawody łucznicze Staw
Województwo śląskie » Powiat gliwicki »
Wyszukiwarka

Z Toszka do OIewska: kwitnie współpraca międzynarodowa w obszarze kultury!

DSC_0385.jpeg

Czas pobytu w Olewsku był bardzo szczegółowo wypełniony przede wszystkim próbami. Chór występował dwa razy: w sobotę na wspomnianym Festiwalu Kultury Polskiej oraz w niedzielę po mszy św. w miejscowym kościele. Każdy z występów obejmował inny repertuar śpiewów - każdy wymagał więc odrębnego przygotowania. Dodatkowym wyzwaniem było wspólne wykonanie wybranych wcześniej fragmentów Nowenny do Matki Bożej Toszeckiej oraz ukraińskiej wersji „Ojcze nasz” przez chór „Tryl” i zespół wokalny Związku Polaków. Wykonanie obydwu utworów udało się znakomicie. Zarówno w sobotę w olewskim Domu Kultury, jak również w niedzielę w kościele chórzyści zostali nagrodzeni owacją na stojąco. Dodatkowo warto podkreślić, że w galowym koncercie festiwalowym, w którym udział brało łącznie kilkanaście zespołów (w tym zespoły wokalne, taneczne, instrumentalne), chór „Tryl” wyróżniał się znakomitym przygotowaniem muzycznym! Należy jednak zauważyć, że wszystkie występujące w ramach festiwalu zespoły pięknie i bardzo wiarygodnie prezentowały wybrane przez siebie elementy polskiej kultury muzycznej ludowej, klasycznej, popularnej. To była prawdziwa patriotyczna uczta dla ducha!

Podobnie piękne wrażenie zostawił aktywny udział w niedzielnej mszy św., której przewodniczył toszecki wikariusz ks. Damian Kubiński. Nasz chór wykonał podczas liturgii „Alleluja” oraz kilka śpiewów w j. polskim. Swego rodzaju kulminacją artystyczną tej wizyty było niewątpliwie przygotowywane od maja wspólne wykonanie fragmentów Nowenny do MB Toszeckiej. Muzyka (i poniekąd modlitwa) po raz kolejny udowodniła, że stanowi naturalny most łączący ludzi, których na co dzień mogą dzielić setki kilometrów.

Ważnym elementem tej partnerskiej wizyty było także przekazanie na ręce osób zajmujących się oświatą (przedstawiciele szkół oraz przedstawiciele Rejonowego Związku Polaków) pomocy i przyborów szkolnych zebranych w szkołach w Toszku i w Gliwicach, a także przekazanych przez osoby prywatne. Pomoce te zostaną tam na miejscu w najbliższym czasie rozdysponowane między uczniów. Zebranych przyborów było tak dużo, że szacujemy, iż z tej formy wsparcia będzie mogło skorzystać w Olewsku nie mniej niż kilkudziesięcioro uczniów – powiedział Piotr Kunce z Urzędu Miejskiego, który w imieniu Burmistrza Grzegorza Kupczyka przekazał zebrane dary na ręce Olega Wasylowicza – Mera Olewska.

Partnerstwo miast Toszek – Olewsk jest formułą otwartą. Od nas, czyli w równym stopniu od mieszkańców Toszka i mieszkańców Olewska zależy, czym będziemy tę współpracę wypełniać. Władze samorządowe podtrzymują regularne kontakty, składają robocze wizyty, wymieniają okazjonalne uprzejmości. Najważniejsze, aby udało się zbudować trwałe, stabilne i pożyteczne obszary współpracy. Na pewno pomoc rzeczowa (w kwietniu i maju była to odzież, teraz – pomoce szkolne) będzie w Olewsku mile widziana. Cieszy jednak fakt, że sięgamy dalej. Wymiana kulturalna może być kolejną formą partnerskich relacji między mieszkańcami Toszka i Olewska. Kultura muzyczna może bardzo konkretnie zbliżyć do siebie konkretnych ludzi – w dobie mediów społecznościowych nie będzie to trudne. Czy pojawią się kolejne dobre pomysły i czy uda się wcielić je w życie – czas pokaże. Naszymi naturalnymi sojusznikami w Olewsku są nasi rodacy, członkowie tamtejszego Rejonowego Związku Polaków na Ukrainie, którzy pod kierunkiem pani Diny Chalimończuk prężnie działają na rzecz kultywowania ojczystej kultury.

 

 

Dane kontaktowe
Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
Tel.: 32 237-80-00
Fax: 32 233-41-41
E-mail:
Poniedziałek 7.00 - 15.00
Wtorek 7.00 - 15.00
Środa 7.00 - 15.00
Czwartek 7.00 - 17.00
Piątek 7.00 - 13.00
Kasa czynna:
Poniedziałek 7.00 - 14.00
Wtorek 7.00 - 14.00
Środa 7.00 - 14.00
Czwartek 7.00 - 16.30
Piątek 7.00 - 12.00
NIP GMINY: 9691605695
REGON GMINY: 276257771
NIP URZĘDU: 9691124642
REGON URZĘDU: 000529002