Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
18 °C
Laury, Laurentego, Nory
wtorek, 06 czerwca 2023
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Relacja z powiatowego festiwalu chórów

14615716_1312331228799644_3068129714436959629_o.jpeg

 

Inicjatorem festiwalu jest jeden z najbardziej znanych działaczy samorządowych naszej Gminy - pan Marcin Kwaśniok z Pniowa. To on kilkanaście lat temu namówił do realizacji tego artystycznego przedsięwzięcia władze powiatu i władze Gminy. Niedzielny koncert galowy pokazał, że jest to formuła bardzo potrzebna: zespoły, mogąc także wysłuchać siebie nawzajem, nie tylko dzielą się pięknem wykonywanej muzyki, ale także uczą się od siebie nawzajem. Zamiast formuły konkursu, która w ramach festiwalu nie obowiązuje, mamy więc możliwość podpatrywania repertuaru, pracy dyrygentów, niuansów emisji głosu czy nawet estetyki strojów poszczególnych chórów.

Festiwal pokazał, że muzyka chóralna w Powiecie Gliwickim rozwija się na wielu poziomach. Są u nas chóry bardzo długoletnie, które pierwsze sukcesy świętowały blisko 100 lat temu, jak np. chór Słowik z Przyszowic, są też zespoły nowe powstałe całkiem niedawno, jak np. Veni Cantare z Wielowsi. Dużym walorem festiwalu była możliwość przyglądnięcia i przysłuchania się aż sześciu zespołom. Koncert świetnie pokazał potencjał poszczególnych zespołów oraz preferencje repertuarowe. Okazuje się, że chóry Powiatu Gliwickiego ze swobodą sięgają nie tylko po repertuar religijny, ale także po pieśni patriotyczne i ludowe. Można było usłyszeć muzykę w kilku językach: polskim, niemieckim, angielskim, a także po śląsku.

Wyróżniającym się zespołem był niewątpliwie toszecki chór „Tryl”. Zarówno emisja głosu, intonacja, szczegóły interpretacyjne, jak również ogólne wrażenie artystyczne zespołu (stroje!) stawiają nasz chór w czołówce tego typu zespołów nie tylko w powiecie, ale także w regionie. Podobnie pozytywne wrażenie na słuchaczach wywarły zespoły z sąsiedniej Wielowsi prowadzone przez panią Iwonę Ewertowską - Mener, kojarzoną ze znakomitym zespołem muzyki dawnej „Tibiarum Scholares”. Zarówno chór dorosłych (Veni Cantare), który rozpoczął działalność niedawno, jak i chór młodzieżowy (Canto), który posiada już w dorobku znakomite sukcesy, pokazały jak świetne rezultaty może przynosić praca z dobrą dyrygentką. Wielowiejskim chórom towarzyszył podczas koncertu wójt Gminy Wielowieś pan Ginter Skowronek, który nie krył satysfakcji z poziomu muzycznego swoich zespołów.

Na moc kolejnych chóralnych wrażeń liczymy także w przyszłym roku! Przedstawiciele organizatorów festiwalu: Jacek Zarzycki z Zarządu Powiatu Gliwickiego oraz Burmistrz Grzegorz Kupczyk, wręczając dyrygentom pamiątkowe statuetki, zapewnili muzyków o woli dalszego wspierania rozwoju lokalnej kultury muzycznej.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Gliwicach oraz CK “Zamek w Toszku”


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry