Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
26 °C
Henryka, Igi, Włodzimierza
poniedziałek, 15 lipca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Zapraszamy na obchody Narodowego Święta Niepodległości!

16 TDHS Iskra.jpeg

 

Tegoroczna formuła obchodów Narodowego Święta Niepodległości nawiązuje do ceremoniału znanego z wielu innych samorządów oraz często występującego w przekazach medialnych. Niektórzy powiadają, że w przeszłości w podobny sposób świętowaliśmy także w Toszku - nie udało nam się jednak potwierdzić szczegółowo tych wiadomości. Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym toszeckim miejscem pamięci jest tzw. pomnik przy ul. Strzeleckiej. Na przestrzeni dziesięcioleci zmieniał on swój wygląd, zmieniały się też związane z tym miejscem upamiętniane treści. Obecny pomnik w formie głazu, dedykowany „Ofiarom wojen”, jest trzecim w historii sposobem upamiętnienia poległych bohaterów. Większość dorosłych pamięta zapewne pomnik z gwiazdą, dedykowany żołnierzom Armii Czerwonej - nawet ten utrwalony w naszej pamięci pomnik nie był jednak pierwszym na tym miejscu.

Nie wdając się jednak w historyczne niuanse, organizując w tym miejscu obchody Narodowego Święta Niepodległości, chcemy podkreślić bogactwo historii naszego miasta, naszej Gminy i naszego regionu. Różne były konflikty i różne fronty, na których także nasi przodkowie oddawali życie za ojczyznę. Jak wiadomo, u nas nawet słowo „ojczyzna” może być rozumiane przynajmniej na dwa sposoby. Gromadząc się w tym miejscu 11 listopada chcemy wyrazić szacunek i oddać cześć bohaterom, którzy oddali życie za niepodległość Polski. Możemy w ten sposób czcić pamięć ofiar obydwu wojen światowych, ale także wielu innych konfliktów, które rozgrywały się później, a nawet współcześnie rozgrywają się w różnych zakątkach świata. Zdarza się, że tam też oddawali i oddają życie nasi rodacy. Pielęgnowanie wdzięcznej pamięci o poległych za naszą niepodległość powinno być naszym zaszczytnym obowiązkiem. Dobrze będzie realizować ten obowiązek wspólnie, w ramach gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

W uroczystości weźmie udział Orkiestra Dęta Toszek pod dyrekcją Antoniego Wyciska, która będzie towarzyszyła przemarszowi z kościoła pod pomnik, a tam na miejscu wykona m.in. Hymn Państwowy oraz tzw. „Hymn Toszka” skomponowany przez Aleksandrę Garbal. Swój udział w obchodach potwierdzili toszeccy Harcerze. Będą także przedstawiciele Radnych, reprezentacje wszystkich szkół, członkowie klubów sportowych (KS Zamkowiec Toszek i LKS Przyszłość Ciochowice), dyrekcja naszego szpitala, przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego. Pozostajemy otwarci na zgłoszenia innych zainteresowanych organizacji. Zgłoszenia organizacji zainteresowanych tym, aby w ramach uroczystości złożyć pod pomnikiem wiązankę kwiatów, przyjmujemy telefonicznie 32 237-80-30 lub mailowo zrp@toszek.pl do 10 listopada. Zachęcamy do kontaktu.

Zapraszamy również 11 Listopada popołudniu do udziału w galowym koncercie świątecznym, który odbędzie się na Zamku w Sali Peterswaldskiej o godz. 16:30. Wystąpią Chór „TRYL” pod dyrekcją Marii Garbal oraz uczniowie (instrumentaliści) Państwowej Szkoły Muzycznej w Strzelcach Opolskich. Świętujmy tego dnia razem - zapraszamy!

11 LISTOPADA Toszek.jpeg


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry