Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Mobile App

Aplikacja mobilna

Zamek w Toszku Zamek w Toszku Rynek w Toszku Skwer w Toszku Toszkoland Toszkoland Kościół pw. św. Katarzyny Grota przy kościele Kościół pw. św. Marcina Panorama Toszka Zamek w Toszku Orlik w Toszku Orlik w Toszku Zawody łucznicze Staw
Województwo śląskie » Powiat gliwicki »
Kalendarium wydarzeń
Dziś jest:
25 listopada
Imieniny:
Elżbiety, Katarzyny, Klemensa
Wyszukiwarka

11 Listopada - świętowaliśmy razem!

FOTO w tekście.jpeg

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęliśmy w piątek 11 listopada o godz. 11:00 w naszym kościele parafialnym, gdzie ks. proboszcz Sebastian Bensz przewodniczył uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny. Wygłosił też okolicznościowe kazanie. Po mszy św. wszyscy zebrani, przy dźwiękach toszeckiej orkiestry dętej, przemaszerowali pod pomnik przy ul. Strzeleckiej, gdzie rozpoczęła się kolejna część obchodów.

Przy pomniku, po odśpiewaniu Hymnu Państwowego, okolicznościowe przemówienia wygłosili Burmistrz Toszka Grzegorz Kupczyk i Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Klonek. Samorządowcy w swoich refleksjach zwrócili uwagę na różne aspekty niepodległości, patriotyzmu, a także krzewienia i upamiętniania tych wartości w naszej Gminie. Ważnym elementem tej części obchodów było składanie wieńców i kwiatów przez przedstawicieli instytucji i organizacji działających na terenie naszej Gminy, a także przez szanownych gości - przedstawicieli samorządu szczebla wojewódzkiego i powiatowego. Pięknym gestem wykazali się także uczniowie naszych szkół, którzy zapalili przy pomniku znicze ku czci bohaterów walki o niepodległość Ojczyzny.

Po ceremonii składania kwiatów orkiestra toszecka pod kierunkiem Antoniego Wyciska wykonała tzw. „Hymn Toszka” - kompozycję Aleksandry Garbal, którą zaśpiewała Lidia Badura. Uczestnicy ceremonii nagrodzili to wykonanie brawami - być może więc w niedalekiej przyszłości pieśń ta stanie się faktycznym naszym hymnem. Po uroczystościach oficjalnych Burmistrz Toszka zaprosił zebranych na przygotowany obok skromny poczęstunek (kubek gorącej kawy lub herbaty), z którego część zebranych z przyjemnością skorzystała.

Popołudniu w sali Peterswaldskiej naszego Zamku odbył się koncert galowy, podczas którego wystąpił Chór „TRYL” pod dyrekcją Marii Garbal oraz instrumentaliści szkoły muzycznej ze Strzelec Opolskich. Chórzyści wystąpili z repertuarem pieśni patriotycznych, żołnierskich, a także ludowych - angażując w niektóre wykonania słuchaczy. Młodzi instrumentaliści ze szkoły w Strzelcach Opolskich zaprezentowali muzykę w różnych stylach - ich występ wzbudził duże uznanie publiczności

Dziękujemy także wszystkim lokalnym organizacjom, które zaproponowały inne, uzupełniające formy obchodów Święta Niepodległości: Toszeckiej Akademii Piłkarskiej - za świąteczny turniej piłkarski, Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Toszeckiej wraz z partnerami - za blisko 30-kilometrowy przemarsz do „Śląskiego Katynia” w okolicach Dąbrówki. Dziękujemy także szkołom za okolicznościowe akademie i inne formy pracy edukacyjna wychowawczej związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Wszystkim Mieszkańcom oraz instytucjom, które w tym świątecznym dniu zdecydowały się wywiesić Flagi Państwowe - także serdecznie dziękujemy za włącznie się w tej sposób do wspólnego świętowania. Dziękujemy!

 

Foto: Andrzej Morciniec

Dane kontaktowe
Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
Tel.: 32 237-80-00
Fax: 32 233-41-41
E-mail:
Poniedziałek 7.00 - 15.00
Wtorek 7.00 - 15.00
Środa 7.00 - 15.00
Czwartek 7.00 - 17.00
Piątek 7.00 - 13.00
Kasa czynna:
Poniedziałek 7.00 - 14.00
Wtorek 7.00 - 14.00
Środa 7.00 - 14.00
Czwartek 7.00 - 16.30
Piątek 7.00 - 12.00
NIP GMINY: 9691605695
REGON GMINY: 276257771
NIP URZĘDU: 9691124642
REGON URZĘDU: 000529002