Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
4 °C
Dionizji, Leontyny, Mikołaja
wtorek, 06 grudnia 2022
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Mija kolejny rok pracy na rzecz rozwoju naszego Miasta i naszej Gminy

1 grudnia minęły 2 lata od ponownego objęcia funkcji Burmistrza Miasta i Gminy Toszek przez Grzegorza Kupczyka. Był to czas intensywnej pracy w wielu obszarach ważnych dla naszej lokalnej społeczności. Na czoło wysuwają się inwestycje oświatowe oraz rozbudowa infrastruktury.

 

Burmistrz0071.jpeg

Oświata

Kompleksowej termomodernizacji poddaliśmy budynki Szkoły Podstawowej w Paczynie i Przedszkola w Toszku. Na potrzeby szkół wykonaliśmy także szereg mniejszych modernizacji, remontów i zakupów, jak np. urządzenia do filtracji basenu w Paczynie, pracownia komputerowa i plac zabaw przy szkole w Toszku. Łączna wartość nakładów rozwojowych związanych z toszecką oświatą to blisko 1,5 miliona złotych.

grupa1.jpeg

 

Infrastruktura

Potrzeby w zakresie poprawy nawierzchni dróg i rozbudowy chodników są zawsze duże. Systematycznie i konsekwentnie realizujemy kolejne zadania na rzecz polepszenia stanu infrastruktury komunikacyjnej w ciągach dróg gminnych, a także - dzięki współpracy z Powiatem Gliwickim, Zarządem Dróg Wojewódzkich oraz katowickim oddziałem GDDKIA - w ciągach innych dróg na terenie naszej Gminy. Wśród tych zadań z satysfakcją odnotowujemy także cieszący się dużym zainteresowaniem mieszkańców program budowy przydomowych oczyszczalni. Łączna wartość inwestycji infrastrukturalnych finansowanych lub współfinansowanych ze budżetu Gminy wyniosła blisko 1,2 miliona złotych.

20161202_122222.jpeg

 

Projekty

Środki unijne dostępne w latach 2014 - 2020 stanowią prawdopodobnie ostatnią tak szeroką okazję do pozyskania współfinansowania ważnych i potrzebnych przedsięwzięć. Z tej możliwości skrupulatnie korzystamy! Łączna wartość wniosków już przez nas złożonych przekracza 4,3 miliona złotych. Wartość projektów, na które uzyskaliśmy już pozytywne decyzje w sprawie dofinansowania, wynosi ok. 1,5 miliona złotych. Obejmuje ona w szczególności projekty oświatowe, projekty społeczne realizowane przez OPS, a także budowę ogniw fotowoltaicznych na świetlicach wiejskich i budynkach OSP. Mimo, że perspektywa 2020 jest odległa, intensywnie pracujemy nad kolejnymi wnioskami!

zDJ.jpeg

 

Gospodarka

Wg danych PUP w Gliwicach, stopa bezrobocia w powiecie gliwickim nie przekracza 7% (w samych Gliwicach - 4,3%). Mimo tych zadowalających wskaźników, także prowadzimy działania na rzecz rozwijania możliwości zatrudnienia mieszkańców naszej Gminy. Zabiegamy o coraz lepsze warunki skomunikowania Toszka z Gliwicami i nie tylko. Angażując kwotę blisko 1,8 miliona złotych w ramach programu „MALUCH” utworzyliśmy Żłobek, który - jak wykazała kontrola NIK - sprzyja powrotom na rynek pracy przez młode matki. Podpisaliśmy także list intencyjny z inwestorem - na rzecz realizacji przedsięwzięcia, które wygeneruje ok. 200 dodatkowych miejsc pracy.

DSC_0245.jpeg

 

Kultura i turystyka

Szeroko rozumiana kultura była i będzie u nas ważną sferą samorządowych i społecznych inicjatyw. Zamek w Toszku odwiedziło w tym roku blisko 10 tysięcy turystów. Jest to z jednej strony potwierdzenie bogatej oferty kulturalnej Zamku, a z drugiej - dużego potencjału turystyki kulturowej Toszka i okolic. Jarmark Adwentowy, Bieg Złotej Kaczki, zlot motocyklistów, konferencje poświęcone Ludwigowi Guttmannowi, działalność Chóru „TRYL” oraz zespołu „Tibiarum Scholares” to nasze sztandarowe inicjatywy, które będziemy chcieli rozwijać i jeszcze wzbogacać.

DSC_0033.jpeg

 

SPORT

Konsekwentnie wspieramy działalność naszych organizacji sportowych, każdego roku zwiększając nieco pulę środków dostępnych w konkurach na zadania w dziedzinie kultury fizycznej. Wspieramy aktywną współpracę Toszeckiej Akademii Piłkarskiej z Górnikiem Zabrze. Z myślą o promowaniu aktywności ruchowej naszych mieszkańców finansujemy także niezbędne modernizacje infrastruktury sportowej. Od roku 2014 łączne nakłady finansowe w tym zakresie przekroczyły 500 tysięcy złotych. Mocno trzymamy kciuki za wyniki sportowe naszych piłkarzy, kolarzy, tenisistów stołowych, nordic-walkerów i łuczników!

14717069_1809246036021516_1334366365345631068_n.jpeg


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry