Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
19 °C
Sławy, Sławosza, Żelisławy
wtorek, 23 lipca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Wycinka drzew - zmiany po 1 stycznia 2017 r.

drzewo.jpeg

Od 1 stycznia tego roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące wycinki drzew i krzewów, które częściowo znoszą obowiązek uzyskania zezwolenia na przeprowadzanie wycinki.

W chwili obecnej prywatni właściciele nieruchomości mogą bez zezwolenia usunąć drzewa lub krzewy na swoich posesjach. Obowiązek uzyskania zezwolenia nadal jednak ciąży na instytucjach i przedsiębiorcach jednakże zwolnione z uzyskania pozwolenia na wycinkę są drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platana klonolistnego. Pozostałe gatunki drzew można wycinać do obwodu 50 cm (na wysokości 130 cm). Drzewa te jednak nie mogą być pomnikami przyrody.

Nie ma możliwości usunięcia drzewa (lub może być to utrudnione) w przypadku, gdy drzewo jest objęte dodatkową ochroną tj.:

·         drzewo jest pomnikiem przyrody

·         drzewo/krzewy są zadrzewieniem śródpolnym, przydrożnym lub nadwodnym w parku krajobrazowym albo rosną na obszarze chronionym krajobrazu

·         podlega ochronie konserwatorskiej

·         w zasięgu prac związanych z wycinką występują chronione gatunki roślin, zwierząt lub grzybów

W przypadku rolników zgoda na wycinkę nie jest potrzebna przy wycince w celu doprowadzenia gruntów do użytkowania rolniczego. W takim przypadku rolnik, bez względu na położenie nieruchomości, wymiary oraz gatunek drzewa może je usunąć.

W pozostałych przypadkach konieczne jest dokonanie indywidualnej oceny, czy drzewa lub krzewy są usuwane na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (czyli rolniczej) czy na cele prywatne.

Zgoda jest potrzebna w sytuacji, gdy wycinka następuje na cele związane z prowadzoną przez rolnika działalnością gospodarczą (rolniczą). Jak podaje ministerstwo środowiska usunięcie drzewa lub krzewu w celu budowy domu przez rolnika nie jest związane z prowadzeniem przez niego działalności gospodarczej (rolniczej) ale już budowa stodoły, obory, kurnika czy drogi dojazdowej do pola jest związane z prowadzoną przez niego działalnością – nie korzysta już wtedy ze zwolnienia z obowiązku uzyskania zezwolenia. Nie można również usuwać drzew pokrywających całą działkę, które rosną bezpośrednio przy drodze lub wodzie (są to zadrzewienia przydrożne lub nadwodne).

PDFNowe zasady wycinki drzew (2,57MB)

 


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry