Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
-5 °C
Błażeja, Margerity, Saturnina
środa, 29 listopada 2023
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Dorota Matheja – Człowiekiem Roku Ziemi Toszeckiej A.D 2016

Znakomitą laudację na cześć laureatki wygłosił ks. Piotr Tarlinski, duszpasterz mniejszości narodowych diecezji opolskiej. Podkreślił m.in. wagę odkrywania, zachowywania i promowania dziedzictwa kulturowego naszego regionu, na które składa się także dziedzictwo kultury niemieckiej. Toszeckie koło Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego Niemców podejmuje aktywnie i kreatywnie działania o charakterze edukacyjnym, społeczno - kulturalnym, integracyjnym. Przyczyniają się do zachowania tożsamości kulturowej naszego regionu, w którym ważną rolę odgrywała i odgrywać będzie pojednana różnorodność.

Prezentując sylwetkę tegorocznej laureatki, warto podkreślić, że pani Dorota Matheja jest inicjatorką licznych przedsięwzięć na rzecz popularyzacji wielokulturowości i pielęgnowania tradycji i kultury niemieckiej w Gminie Toszek.

Wśród najpopularniejszych i najciekawszych projektów realizowanych przez działające pod przewodnictwem Doroty Matheja DFK warto wymienić: Rajd Rowerowy „Szlakiem zabytków Ziemi Toszeckiej”, „kursy sobotnie” – szkółka języka niemieckiego dla dzieci, warsztaty plastyczne poświęcone twórczości wybitnych malarzy, rzeźbiarzy, architektów z obszaru krajów niemieckojęzycznych oraz pilotażowy projekt Jugendbox.
Z inicjatywy Pani Doroty powstała także młodzieżowa grupa wokalna „Con Colore”, która  ma już za sobą występy zarówno w ramach wydarzeń lokalnych, jak i coraz częściej – poza Toszkiem.

 Swoje działania skupia również na promowaniu dziejów i historii miasta Toszka poprzez zbieranie informacji o ofiarach obozu NKWD, który w roku 1945 funkcjonował w toszeckim szpitalu. Popularyzuje również wybitne osobistości – (byłych mieszkańców Toszka), które zaznaczyły się w dziedzinach literatury, medycyny i sportu takich jak Joseph von Eichendorff – wybitny poeta niemiecki pochodzący z Górnego Śląska oraz Ludwig Guttman twórca ruchu paraolimpijskiego.

Plebiscyt już po raz szósty zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Toszeckiej. Zgodnie z zasadami, to honorowe wyróżnienie może uzyskać mieszkaniec Gminy Toszek. Głosownie odbywało się tym razem na przełomie grudnia i stycznia, a głosy - na oryginalnych kuponach zamieszczonych w informatorze samorządowym - można było składać w wyznaczonych punktach na terenie Gminy.

 

16939435_1255587541175306_1193706650244317148_n.jpeg

Foto: Henryk Krupa


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry