Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
24 °C
Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny
sobota, 20 lipca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Policyjne statystyki dla gmin Powiatu Gliwickiego: bezpiecznie na toszeckich drogach!

Wśród spraw poruszanych podczas narady ważne miejsce zajęły sprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Z zaprezentowanych zestawień statystycznych wynika, że najbezpieczniej w Powiecie Gliwickim jest na drogach w Wielowsi i w Toszku. Pod względem liczby wypadków, kolizji, a także pod najbardziej dramatycznym względem – liczby rannych i zabitych – nasza Gmina prezentuje się relatywnie dobrze. Każdy wypadek, każda ranna osoba to – rzecz jasna – ogromne nieszczęście, jednak analiza porównawcza zestawienia pozwala wysnuć wniosek, że na drogach w naszej Gminie jest stosunkowo bezpiecznie.

Tabela_policja.jpeg

 

Wykres_policja.jpeg

 

Z zestawienia wynika, że w roku 2016 średnio raz na dwa miesiące miał u nas miejsce wypadek, z podobną częstotliwością poszkodowani odnosili rany w zdarzeniach drogowych. Kolizje były częstsze – średnio od 4 do 5 w każdym miesiącu. Na takie a nie inne wyniki na terenie naszej Gminy składa się kilka czynników. Z pewnością ważne jest to, że przez teren naszej Gminy przebiega tylko jedna droga krajowa (DK94). Ruch na drogach niższych kategorii (wojewódzkich, powiatowych, gminnych, innych) nie jest u nas na tyle intensywny, aby stwarzać realne zagrożenia dla jego uczestników. Być może także rozsądny styl jazdy naszych kierowców po terenie swojej Gminy może mieć wpływ na względnie korzystne statystyki zdarzeń drogowych w naszej Gminie. W prawdzie trudno to potwierdzić liczbowo, ale założenie takie można przyjąć, w szczególności analizując poniższą tabelę, w której policjanci doprecyzowali miejsca na terenie powiatu, w których najczęściej dochodzi do różnego rodzaju wypadków.

Miejsca wypadków Powiat.jpeg

 

Dążąc do poprawy bezpieczeństwa na terenie gmin, samorządowcy zawierają dodatkowe porozumienia z Policją. W ramach porozumień Gminy dofinansowują dodatkowe patrole, a także udzielają pomocy finansowej, która przekłada się następnie na podniesienie standardów pełnienia służby. W ubiegłym roku sfinansowaliśmy nie tylko dodatkowe patrole, ale także współfinansowaliśmy zakup radiowozu.

Najpoważniejszych zdarzeń drogowych, czyli tych z ofiarami śmiertelnymi, było w zeszłym roku na terenie całego powiatu 19 (u nas 1). Policjanci poinformowali szczegółowo, że w odniesieniu do całości powiatu gliwickiego ofiary śmiertelne to piesi (7), kierujący samochodem (6), rowerzyści (3), kierujący motorem (2), pasażer (1). Najczęstszymi przyczynami wszystkich zdarzeń drogowych na terenie Powiatu Gliwickiego były w zeszłym roku: niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami (778), nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (705), niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (689), nieprawidłowe cofanie (469).

Pomoc finansowa Policja 2016.jpeg

 

W ostatnich dniach policjanci uczestniczyli u nas w szeregu spotkań z mieszkańcami sołectw (m.in. Boguszyce, Ligota Toszecka, Płużniczka, Sarnów), po których skierowali pod właściwe adresy serię pism w sprawach dotyczących poprawy bezpieczeństwa na różnej kategorii drogach naszej Gminy.

Dla zainteresowanych pełną informacją z narady podsumowującej pracę gliwickich policjantów w roku 2016 prezentujemy link do relacji na stronie Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach. Tam też znajduje się odnośnik do szczegółowej prezentacja ppt. Zachęcamy do lektury i do wyciągania konstruktywnych wniosków.


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry