Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Mobile App

Aplikacja mobilna

Zamek w Toszku Zamek w Toszku Rynek w Toszku Skwer w Toszku Toszkoland Toszkoland Kościół pw. św. Katarzyny Grota przy kościele Kościół pw. św. Marcina Panorama Toszka Zamek w Toszku Orlik w Toszku Orlik w Toszku Zawody łucznicze Staw
Województwo śląskie » Powiat gliwicki »
Wyszukiwarka

Rocznik Toszecki

O powstawaniu tekstów, pracach redakcyjnych oraz o swoich osobistych refleksjach na marginesie powstawania materiałów opowiadali współautorzy, których teksty znalazły się w pierwszym wydaniu „Rocznika Toszeckiego”. Głos zabrali m.in. Maciej Mazur, ks. Franciszek Koenig, Lidia Badura, Sabina Olbrich – Szafraniec, Michał Matheja, Tomasz Sobania, Damian Halmer. Każdy z współautorów podkreślał bliskie sobie okoliczności związane z powstawaniem tekstów i samego „Rocznika” jako całości.

O genezie publikacji obszernie opowiedział Piotr Kunce, zastępca burmistrza. Przybliżył zebranym proces formowania się zespołu autorów, wyłaniania tematów oraz nadawania im ostatecznej formy. Zespół autorów „Rocznika” zawsze pozostanie zbiorem otwartym. Niektórzy być może chcieli, ale nie mogli (np. ze względu na brak czasu) włączyć się w prace redakcyjne pierwszej edycji „Rocznika”, inni być może nie mieli wystarczająco sprecyzowanego tematu albo jeszcze inne przeszkody uniemożliwiły im włączenie się w przygotowanie publikacji, którą dziś oddajemy w państwa ręce – jeśli w przyszłorocznej edycji uda się te różne przeszkody przezwyciężyć, już dziś zapraszamy do współpracy – podkreślił Piotr Kunce. W ciepłych słowach o całym przedsięwzięciu wypowiedział się redaktor merytoryczny publikacji – Damian Halmer, który podkreślił dobrą atmosferę współpracy, a także zdyscyplinowanie autorów. Zwrócił też uwagę na wzajemne uzupełnianie się wątków w poszczególnych tekstach oraz ich dużą różnorodność, która pozwoli zaspokoić oczekiwania różnych grup czytelników.

W słowie podsumowującym Burmistrz Grzegorz Kupczyk zwrócił uwagę na pożytki edukacyjne i poznawcze, jakie płyną z wydanej publikacji. Rozbudzenie świadomości i ciekawości odbiorców powinno przełożyć się na większe zaangażowanie w ochronę i przekazywanie lokalnego dziedzictwa historyczno – kulturowego. Wiele elementów wiedzy o naszych dziejach, dawnych i nowszych, wymaga dalszego odkrywania. „Rocznik Toszecki” ukazuje nasze ogromne bogactwo, którego czasem nawet nie jesteśmy do końca świadomi – podkreślił Burmistrz Toszka. Grzegorz Kupczyk wręczył także autorom symboliczne podziękowania, w których z kolei podkreślił wspólnototwórczą funkcję „Rocznika”. …przyczynia się on do popularyzacji wiedzy o dziedzictwie historyczno – kulturowym Toszka i okolic, a dzięki temu wzmacnia więzi lokalnej społeczności oraz kształtuje poczucie naszej tożsamości – napisał Burmistrz w podziękowaniach dla autorów.

W ramach spotkania z atrakcyjnym i znakomicie wykonanym repertuarem wokalnym wystąpiła wokalistka, instruktorka grup wokalnych przy CK „Zamek w Toszku” - Aleksandra Kucharczyk. Na zakończenie, gospodarz wieczoru, Artur Czok, dyrektor Centrum Kultury „Zamek w Toszku” - wydawcy „Rocznika”, życzył wszystkim współautorom udanych prac nad kolejnym numerem. Po zakończeniu części oficjalnej prezentacji, zainteresowani udali się do Kawiarni Colonna na rozmowy kuluarowe przy dobrej kawie.

Warto podkreślić, że spotkanie promocyjne spotkało się z szerokim zainteresowaniem mieszkańców oraz gości. W spotkaniu uczestniczyli m.in. nasz radny sejmiku wojewódzkiego Krystian Kiełbasa, Starosta Gliwicki Waldemar Dombek, przewodniczący Rady Powiatu Gliwickiego Andrzej Kurek, radny Powiatu Gliwickiego Adam Wójtowicz, Radny Rady Miejskiej Toszka Tadeusz Kobiernik, wieloletni naczelnik i burmistrz Toszka Janusz Sokoła, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Gliwicach Sławomir Adamczyk. Wśród uczestników byli także przedstawiciele środowiska oświatowego, reprezentanci organizacji pozarządowych, toszeccy chórzyści, sołtysi, przedsiębiorcy, a także zainteresowani historią mieszkańcy Toszka i goście. Wśród tych ostatnich warto wymienić pana Władysława Macowicza, pyskowiczanina, znakomitego dokumentalistę i znawcę dziejów Pyskowic i nie tylko.

Prace koncepcyjne nad kolejną edycją „Rocznika Toszeckiego” ruszą krótko po świętach wielkanocnych. W kolejnym numerze nie zabraknie m.in. indeksu nazwisk występujących w poszczególnych tekstach, co ułatwi orientację i wyszukiwanie konkretnych zagadnień. Pojawi się także roczne kalendarium wydarzeń, którego celem będzie przechowanie w pamięci ważniejszych i ciekawszych wydarzeń o większym znaczeniu dla naszej społeczności. Osoby zainteresowane współpracą przy tworzeniu kolejnego numeru „Rocznika” prosimy o kontakt mailowy na adres albo o kontakt bezpośredni z dyrektorem Centrum Kultury „Zamek w Toszku”.

„Rocznik” jest do nabycia w siedzibie toszeckiego Zamku w cenie 16 zł.

 

 

Dane kontaktowe
Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
Tel.: 32 237-80-00
Fax: 32 233-41-41
E-mail:
Poniedziałek 7.00 - 15.00
Wtorek 7.00 - 15.00
Środa 7.00 - 15.00
Czwartek 7.00 - 17.00
Piątek 7.00 - 13.00
Kasa czynna:
Poniedziałek 7.00 - 14.00
Wtorek 7.00 - 14.00
Środa 7.00 - 14.00
Czwartek 7.00 - 16.30
Piątek 7.00 - 12.00
NIP GMINY: 9691605695
REGON GMINY: 276257771
NIP URZĘDU: 9691124642
REGON URZĘDU: 000529002