Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
6 °C
Alfa, Leonii, Tytusa
piątek, 19 kwietnia 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Przed nami XII Brewerie Toszeckie i II Noc Muzeów na Zamku w Toszku

Po raz XII Centrum Kultury "Zamek w Toszku" organizuje Brewerie Toszeckie, które od dwóch lat wpisują się również w ogólnopolski format Nocy Muzeów. Bezpłatne zwiedzanie Centrum Ekspozycji Historycznych, koncerty, pokazy walk rycerskich, gry i zabawy integrujące publiczność to tylko niektóre z przygotowywanych atrakcji.

W dawnym stylu: rycerze, moda, degustacje, prelekcje

Od pierwszej edycji Brewerii jest z nami Stowarzyszenie Chorągiew Ziemi Górnośląskiej. Dzięki nim weźmiemy udział w pokazach walk rycerskich, zabawach plebejskich, danych tańcach, a także skosztujemy średniowiecznego jadła, zobaczymy średniowieczny obóz i wiele innych atrakcji związanych z dawnymi zwyczajami, rzemiosłem, stylem życia. O niuansach średniowiecznej mody opowie natomiast Anna Żukowska z Pracowni Stroju Historycznego Fraucymer. Nie tylko wyjaśni, co i jak trzeba było nosić, aby zadać szyku i udowodni, że dało się wtedy połączyć klasę z wygodą, ale też uchyli rąbka sukni, by ujawnić sprawę dezabilu. W czasie Nocy Muzeów będzie też możliwość przymierzenia elementów stroju i okazja do złapania bakcyla odtwórstwa historycznego. Wykład Ani odbędzie się w sali multimedialnej mieszczącej się w Centrum Ekspozycji Historycznych. Najlepsze podpłomyki zgodnie z oryginalną dawną recepturą to smakołyk, który każdego roku jest wypiekany podczas Brewerii Toszeckich przez Kuchnię Historyczną Convivum. Degustacja jest przewidziana i tym razem.

Muzyka dawna i współczesna

Zespół Muzyki Dawnej Tibiarum Scholares pod kierunkiem Iwony Ewertowskiej - Mener to niewątpliwie perełka Centrum Kultury "Zamek w Toszku". W repertuarze zespołu znajdują się głównie utwory renesansowe instrumentalne i instrumentalno- wokalne, wykonywane w kilku językach, m. in. łacińskim, polskim, włoskim, niemieckim i francuskim. W najbliższą sobotę zagrają dwa razy: na przywitanie w przejściu budynku bramnego i w sali multimedialnej Centrum Ekspozycji Historycznych. Wyjątkowym punktem programu jest Koncert Przemka Strączka & Asian Strings Collective, który odbędzie się o godzinie 18.00 w sali Peterswaldskiej. W Noc Muzeów nie braknie muzyki z przytupem ! Zadba o nią Baltic Trio. Zagrają w dwóch setach o 20.30 i 22.00

Wystawy i zwiedzanie

"Zamki na Szlaku Orlich Gniazd" to wystawa fotograficzna Andrzeja Kryzy. Zdjęcia najciekawszych zamków Jury będą czekały na Państwa przez cały maj w Centrum Ekspozycji Historycznych. W Noc Muzeów ekspozycja będzie udostępniana bezpłatnie. Wypożyczenie wystawy na czas XII Brewerii Toszeckich zostało sfinansowane przez Powiat Gliwicki. Zaplanowana jest także wystawa poplenerowa "Moc dziedzictwa". Prace przedstawiające głównie Zamek w Toszku, zostały wykonane przez artystów zrzeszonych w Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa Okręg Opole. Jedną z atrakcji w II Noc Muzeów będzie oczywiście bezpłatne zwiedzanie Centrum Ekspozycji Historycznych. Na gości czekać będą przewodnicy, którzy zapoznają zwiedzających z historią zamku, oprowadzą po wystawach czasowych i najbardziej wytrwałych zabiorą na multimedialny średniowieczny rynek, który mieści się w podziemiach wieży.

Spektakl i multimedia

Teatr Deja Vu zaprasza na spektakl multimedialny oparty na motywach legend toszeckiego zamku: o złotej kaczce, o Białej Damie, o psie Toszku, zatytułowany "Legenda o złotej kaczce". Godz. 17.00, sala Peterswaldska.

Wszelkie szczegóły oraz aktualności publikuje organizator na swojej stronie www.zamektoszek.eu oraz na facebookowym profilu „Zamek w Toszku”. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. W najbliższą sobotę, 20 maja, od popołudnia do nocy, zapraszamy na Zamek w Toszku. Będzie się działo!

Brewerie2017m.jpeg


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry