Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
14 °C
Ernesta, Jana, Marka
poniedziałek, 27 marca 2023
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

W Olewsku świętowali rocznicę powstania miasta. Byliśmy tam!

Nasi przedstawiciele spotkali się na Ukrainie z władzami miasta, radnymi, a także z licznie tam reprezentowaną polonią. Oprócz rozmów oficjalnych włodarze naszego miasta partnerskiego przygotowali dla gości ciekawy program dodatkowy - delegacja zwiedziła m.in. zabytkowy kompleks historyczno-kulturalny "Zamek w Radomyślu" oraz Muzeum Ukraińskich Ikon Domowych - rzeźb z XVII-XIX wieku. Ponadto przedstawiciele Toszka uczestniczyli w święcie wsi Kamionka poznając panujące w niej obrzędy i zwyczaje oraz ukraiński folklor z rejonu żytomierza. Natomiast same obchody święta miasta zostały znakomicie zorganizowane, co potwierdził liczny udział mieszkańców i gości.

Odwiedziny w Olewsku upłynęły w przyjaznej, trochę świątecznej i trochę roboczej atmosferze. Nasze miasto partnerskie prężnie rozwija się. Dzięki staraniom Mera Olega Omelczuka, jego współpracowników oraz mieszkańców Olewska wzięliśmy udział w znakomicie zorganizowanych obchodach święta miasta - podkreśliła Dominika Gmińska, Sekretarz Gminy, która przewodniczyła delegacji z Toszka i reprezentowała w Olewsku Burmistrza Grzegorza Kupczyka.

Podczas pobytu w Olewsku, poza świętowaniem rocznicy założenia miasta, przedstawiciele Toszka odbyli także szereg roboczych rozmów na temat kolejnych wspólnych projektów. W bieżącym roku przewidujemy realizację jeszcze dwóch przedsięwzięć w ramach współpracy między naszymi miastami. Będzie to wizyta młodzieży szkolnej - w drugiej połowie września chcemy zaprosić do nas gości z Olewska, aby w ramach warsztatów edukacyjnych, razem z rówieśnikami z naszego gimnazjum, spróbowali lepiej poznać siebie nawzajem i swoją kulturę. My z kolei wybierzemy się do Olewska jeszcze raz, pod koniec września, na polonijny festiwal artystyczny. Do obydwu projektów będziemy jeszcze wracać.

 


Urząd Miejski w Toszku
ul. ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry