Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
18 °C
Laury, Laurentego, Nory
wtorek, 06 czerwca 2023
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Kongres Sprawozdawczo - Wyborczy Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego w Toszku

Wizyta delegatów jest rezultatem ubiegłorocznej międzynarodowej konferencji praktycznej „Między rehabilitacją a sportem” zorganizowanej w Toszku na początku lipca 2016 r. Jednym z prelegentów był wówczas prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego pan Łukasz Szeliga. Jeśli organizacja przyszłorocznego kongresu Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego zostanie powierzona Polsce, będziemy starać się, aby odbył się on nie w Warszawie, ale tutaj na Śląsku. Wówczas też pojawi się możliwość, aby przyjechać do Toszka - miejsca urodzenia Ludwiga Guttmanna - zadeklarował wówczas Łukasz Szeliga. Tak się właśnie dzieje - już w najbliższy piątek, 16 czerwca, ok. godz. 18:00 pojawią się u nas delegaci z około 30 krajów i goście kongresu sprawozdawczo wyborczego Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego, reprezentujących krajowe komitety paraolimpijskie i międzynarodowe federacje, aby zapoznać się z sylwetką twórcy ruchu paraolimpijskiego w miejscu jego urodzenia. Wśród uczestników spotkania znajdą się m.in. prezes Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego John Petersson, Szef Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, a także przedstawiciele ministerstwa sportu i turystyki i wielu innych działaczy i sportowców.

Ł. Szeliga (z lewej), G. Kupczyk.jpeg

Dla naszych gości przygotowaliśmy prelekcję na temat życia i działalności dr. Ludwiga Guttmanna - wygłosi ją prof. Józef Musielok, były rektor Uniwersytetu Opolskiego, mieszkaniec naszego miasta, który już jakiś czas temu zbadał i opisał życiorys tego wybitnego toszanina. Będzie też możliwość zwiedzania Zamku oraz uroczysta kolacja ze specjalnym udziałem zespołu „Mały Śląsk”. Jestem przekonany, że uczestnicy kongresu wyjadą od nas pełni nowej wiedzy i dobrych wspomnień - powiedział Burmistrz Toszka Grzegorz Kupczyk.

Goście przyjadą do Toszka autobusami bezpośrednio na parking przy Zamku. W związku z pobytem przedstawicieli Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego nie przewiduje się zmian organizacji ruchu w centrum miasta, ani żadnych utrudnień dla mieszkańców. Szczegółową relację z przebiegu wizyty opublikujemy wkrótce po jej zakończeniu.


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry