Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
26 °C
Laury, Leszka, Marcjana
poniedziałek, 17 czerwca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Olimpiada Seniora!

Najważniejszym celem osiągniętym w tym przedsięwzięciu była integracja pokoleń, od tego najstarszego, po najmłodszych uczestników. Ideą tego spotkania było przygotowanie wspaniałego wydarzenia dla Seniorów, którzy nierzadko czują się samotni, niepotrzebni, odsunięci na drugi plan przez rodzinę i bliskich zajętych na co dzień swoimi sprawami, pracą i obowiązkami. Wydarzenie to miało także wymiar profilaktyczny, zachęcający do utrzymywania aktywnego stylu bycia, wychodzenia do ludzi zamiast zamykania się w czterech ścianach mieszkania, utrzymywania aktywności fizycznej oraz umysłowej. Wszakże w zdrowym ciele zdrowy duch!!!  

Olimpiada Seniora była także przyczynkiem do reaktywacji Centrum Wolontariatu, koordynowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Toszku, który w przeszłości cieszył się dużym zainteresowaniem. Podczas piątkowego spotkania wygłoszona została także deklaracja utworzenia w Toszku Programu profilaktycznego dla Seniorów, czyli klubu seniora, którego pierwowzór z powodzeniem funkcjonuje w Kotulinie. Ma to być wspólna inicjatywa Ośrodka Pomocy Społecznej w Toszku oraz Parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku.

Osoby samotne, nie aktywne, nie posiadające bliskich, z którymi mogą spędzić czas czy porozmawiać, zamykają się w domach. Ich rzeczywistość ogranicza się jedynie do oglądania telewizji, wyjść do sklepu czy przychodni. Samotność, niezrozumienie, brak poczucia przynależności skłaniają często do sięgania po używki, dzięki którym dzień mija szybciej, więc czas odczuwania przykrych emocji też jest krótszy.

Olimpiada Seniora była więc idealnym sposobem na wyjście z czterech ścian, poznanie nowych osób, wymianę doświadczeń, integrację, wzajemne uczenie się od siebie młodszych i starszych, okazją do spędzenia aktywnie i miło wolnego czasu. Oprócz spotkania przy kawie i słodkim poczęstunku, Seniorzy poznali historię naszego zamku, przypomnieli sobie podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz posłuchali informacji nt. bezpieczeństwa udzielanych przez dzielnicowego z Komisariatu Policji w Pyskowicach. Oprócz tego, miała miejsce dobra zabawa, konkurencje sportowe, np. zakręcanie butelek plastikowych na czas, która wywołała wiele radości, a śmiech uczestników Olimpiady do wieczora odbijał się echem wśród zamkowych murów.

 


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry