Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
26 °C
Cypriana, Emanueli, Władysława
poniedziałek, 27 czerwca 2022
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Niezapomniane XII Brewerie Toszeckie

W programie przygotowanym przez Centrum Kultury „Zamek w Toszku” przy wsparciu finansowym Powiatu Gliwickiego znalazł się m.in.: koncert  Przemysława Strączka, który wystąpił z chińską wirtuozką guzheng oraz sanxian. Koncert był kontynuacją promocji najnowsze płyty “Three Continents”. Muzykom towarzyszyła sekcja rytmiczna w składzie: Maciej Kitajewski – kontrabas i Tomas Celis Sanchez na instrumentach perkusyjnych. Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonali burmistrz Toszka Grzegorz Kupczyk i zastępca dyrektora CK „Zamek w Toszku” Dominika Witkowska. Wśród osób, które zaszczyciły organizatorów obecnością byli Andrzej Kurek przewodniczący  rady powiatu gliwickiego, Krzysztof Klonek przewodniczący rady miejskiej w Toszku i Romana Gozdek rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Gliwicach.

AIR_0762.jpeg

Wiele wydarzeń odbywało się równolegle, warto wszystkie krótko przypomnieć. W sali Peterswaldskiej oprócz koncertu Przemka Strączka, Teatr Deja Vu działający w CK „Zamek w Toszku” przygotował animacje teatralne w oparciu o jedną z najbardziej znanych legend toszeckich, czyli „Legendę o złotej kaczce”. Dziedziniec zamkowy, na którym co chwilę rozbrzmiewała średniowieczna muzyką, zamienił się w pole walk rycerskich. Chorągiew Ziemi Górnośląskiej wraz z przyjaciółmi po raz kolejny pokazała swój kunszt rekonstruktorski. Nie zabrakło pokazów tańca dawnego, historycznej kuchni, czy przymierzalni strojów. Radosna muzyka rozbrzmiewała także dzięki zespołowi Baltic Trio z Gliwic i Zespołowi Muzyki Dawnej Tibiarum Scholares z CK „Zamek w Toszku”. Mirosław Łysakowski wygłosił prelekcję „Święta Hildegarda z Bingen i jej zalecenia dietetyczne”, zaś Anna Żukowska podzieliła się swą wiedzą z zakresu „Modowych trendów średniowiecza”. Prawdziwą gratką okazały się „Małe dramaty rycerskie” Pierre’a – Henri Cami w wykonaniu Teatru Magazyn MDK Gliwice, którym kieruje Aleksander Smoliński.  Na tych, do których bardziej przemawia obraz niż muzyka czy słowo, czekały wystawy: „Moc dziedzictwa” - wystawa poplenerowa Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa, fotografie Andrzeja Kryzy „Zamki na Szlaku Orlich Gniazd” i fotografie Jana Turkiewicza „Nisko, czyli z pokorą”, prezentowane w Kawiarni Colonna.

AIR_0836.jpeg

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali: starosta gliwicki Waldemar Dombek, burmistrz Toszka Grzegorz Kupczyk i Śląska Organizacja Turystyczna. W gronie patronów medialnych: Nowiny Gliwickie, Tuba Gliwic, telewizja TVT, Strzelec Opolski, zamki –gotyckie.pl, www.slaskie travel.pl

AIR_0868.jpeg

Dominika Witkowska


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: 32 237-80-00
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry