Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
20 °C
Danieli, Irwina, Małgorzaty
sobota, 13 lipca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Prezydent Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego wśród gości toszeckiego Zamku

Postać twórcy ruchu paraolimpijskiego jest staje się coraz szerzej znana, choć na polu promocji jego osoby i dorobku wciąż jeszcze wiele pozostaje do zrobienia. W samym Toszku, czyli w miejscu, w którym w 1899 r. urodził się Ludwig Guttmann, już od lat prowadzone są działania na rzecz propagowania sylwetki wybitnego neurologa, który jako pierwszy systemowo włączył sport do rehabilitacji niepełnosprawnych. W Toszku znajduje się ulica jego imienia, organizowane były i są zawody sportowe i imprezy integrujące pełno- i niepełnosprawnych. W zeszłym roku, z inicjatywy kierownictwa Centrum Kultury „Zamek w Toszku”, zorganizowana została pierwsza konferencja praktyczna na temat życia i dorobku Guttmanna (poprzedzona wizytą przedstawicieli Toszka w Stoke Mandeville - słynnym szpitalu Guttmanna), wzbogacona poświęconą wybitnemu toszaninowi wystawą „Życie i Misja” oraz występem teatru tańca INTEGRA z Bytomia.

Tegoroczna wizyta w Toszku przedstawicieli Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego jest rezultatem ubiegłorocznej konferencji. Wówczas bowiem nawiązane zostały kontakty, które umożliwiły zorganizowanie u nas tego ważnego spotkania. Podczas nieoficjalnych rozmów z szefem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, panem Łukaszem Szeligą, poruszyłem temat muzealnego, edukacyjnego i turystycznego wyeksponowania, postaci Sir Ludwiga Guttmanna w Toszku. Pan prezes zadeklarował współpracę w doprecyzowaniu tego pomysłu - powiedział Burmistrz Toszka Grzegorz Kupczyk.  W spotkaniu wyjazdowym w Toszku udział wzięli m.in. Prezydent Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego Sir Philip Craven, dotychczasowy szef Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego John Petersson. Dla gości przygotowano możliwość zobaczenia domu domniemanego urodzenia Guttmanna (ul. Gliwicka 34), wyeksponowano pamiątkową tablicę poświęconą wybitnemu neurologowi, w sali rycerskiej toszeckiego Zamku wznowiono także wystawę poświęconą Guttmannowi. Kluczowym punktem pobytu była prelekcja na temat życia i dorobku Ludwiga Guttmanna, którą dla międzynarodowego audytorium wygłosił prof. Józef Musielok. Goście spożyli także uroczystą kolację oraz podziwiali efektowny występ zespołu „Mały Śląsk” z Radzionkowa. Podarunkiem Burmistrza Toszka dla każdego z gości była wydana w j. angielskim broszura na temat Ludwiga Guttmanna. Będzie ona także wkrótce dostępna w j. polskim (i nie tylko) na stronie www.toszek.pl.

Warto dodać, że spotkanie delegatów komitetów paraolimpijskich z ponad 30 krajów Europy (odbywało się w Katowicach) miało charakter kongresu sprawozdawczo - wyborczego. Podczas ostatniego dnia obrad, zgodnie z planem, przeprowadzono wybory nowych władz organizacji na szczeblu europejskim. Do zarządu Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego wszedł m.in. pan Łukasz Szeliga - pierwszy w historii Polak wybrany do zasiadania w tym prestiżowym gremium.

Wyrazy uznania należą się dyrekcji i pracownikom Centrum Kultury „Zamek w Toszku” za znakomitą organizację spotkania!

 

Zdjęcia: z profilów: Stowarzyszenie Sportowo - Rehabilitacyjne „Start” w Poznaniu, Miasto i Gmina Toszek, Centrum Kultury „Zamek w Toszku”.


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry