Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
25 °C
Kamila, Karoliny, Roberta
czwartek, 18 lipca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Zamkowe wieczory z kawą i kulturą – wracamy od września!

Przedsięwzięcia artystyczne dzieją się głównie z myślą o odbiorcy. Rzadko zdarza się, aby artysta tworzył wyłącznie z myślą o sobie. Zarówno pisarz, aktor, muzyk czy dobry publicysta tworzą z myślą o tych, którzy będą odbiorcami ich utworów. Utworem artystycznym twórca zastępuje niejako tradycyjny przekaz słowny, ale zawsze jest coś, co chce w tej formie przekazać: emocje, myśli, poglądy… Artyści to osobowości na tyle ciekawe, często ekscentryczne, niezwykłe, nieszablonowo myślące, że warto się z nimi spotykać i rozmawiać. To pouczające doświadczenie, także dla nas. Do każdego ze spotkań podchodzimy i przygotowujemy się indywidualnie, bo nigdy nie da się w pełni takiej rozmowy zaplanować ani przewidzieć kierunków jej rozwoju – twierdzą pomysłodawcy i współorganizatorzy wieczorów Dominika Witkowska (zastępca dyrektora Centrum Kultury „Zamek w Toszku”) i Piotr Kunce (zastępca Burmistrza Toszka).

Począwszy od grudnia 2016, w każdy drugi poniedziałek miesiąca, o godz. 18:00, w Kawiarni Colonna gromadziła się grupa mieszkańców Toszka i okolicznych miejscowości, ale także innych gości zainteresowanych spotkaniami z ludźmi kultury. Dotychczasowymi bohaterami wieczorów byli aktor Zbigniew Stryj, publicysta Tomasz Terlikowski, sędzia Jarosław Gwizdak, muzyk i pedagog Krystyna Krzyżanowska – Łoboda, pisarz Wojciech Kuczok, antropolog i choreograf Rafał Urbacki oraz nasz pisarz Tomasz Sobania. Formuła każdego ze spotkań była podobna i polegała na moderowanej ale zupełnie zwyczajnej rozmowie z zaproszonym gościem. Do rozmowy zawsze mieli okazję włączyć się uczestnicy spotkania, z czego też chętnie korzystali dzieląc się swoimi przemyśleniami lub zadając konkretne pytania.

Warto podkreślić, że każde ze spotkań jest rejestrowane, a nagrane rozmowy są następnie skrzętnie redagowane. Zamiarem organizatorów jest bowiem, aby za zgodą każdego rozmówców, doprowadzić do wydania książkowego całego rocznika „Zamkowych wieczorów z kawą i kulturą”. Moim zdaniem, wśród rozmówców i poruszanych tematów jest wiele cennych inspiracji, które zdecydowanie warto utrwalić wydając je w formie książkowej. Ten projekt to jednak melodia przyszłości, sporo pracy jeszcze przed nami – mówi Piotr Kunce. Sporym wyzwaniem jest także praca koncepcyjna i organizacyjna nad listą naszych potencjalnych rozmówców. Możliwości są teoretycznie bardzo duże, ale w praktyce, chcąc organizować comiesięczne spotkania, trzeba twardo i konsekwentnie stąpać po ziemi. Z jednej strony poszukujemy osób, z którymi – naszym zdaniem – spotkać się i porozmawiać warto, ale takich jest sporo, szukamy więc tych, którzy mogą wzbudzić zainteresowanie naszych mieszkańców, ale ten zbiór też jest szeroki. Te poszukiwania są naprawdę okupione sporym wysiłkiem, ale kiedy się udaje – satysfakcja jest ogromna – mówi Dominika Witkowska.

Spotkania odbywały się dzięki wsparciu finansowemu lub rzeczowemu sponsorów: Restauracja „Złota Kaczka”, Cukiernia – Restauracja „Grzybek”, Spółka „Pomiar – Serwis” z Torunia, a także nasza parafia, gdzie przenocował potrzebujący noclegu jeden z naszych gości. Jedno ze spotkań wsparła nasza Gmina. Każde ze spotkań odbyło się dzięki wsparciu organizacyjnemu i finansowemu naszego Zamku. Część kosztów ponieśli także sami współorganizatorzy. Czekamy na opinie, propozycje i uwagi. Wracamy we wrześniu.

 


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry