Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
24 °C
Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny
sobota, 20 lipca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Za nami Gminne Dożynki w Ligocie Toszeckiej!

Podczas dwudniowych Dożynek Gminnych na różne sposoby dziękowano: przede wszystkim Panu Bogu za urodzaj, rolnikom za wytężoną pracę, ale także organizatorom uroczystości i wszelkim partnerom, sponsorom i sojusznikom - za trud włożony w jej przygotowanie. Tym razem ciężar przygotowań wzięli na siebie mieszkańcy Ligoty Toszeckiej, na czele z sołtysem, panem Robertem Sczendziną.

01.jpeg

02.jpeg

03.jpeg

04.jpeg

W sobotni wieczór Burmistrz Grzegorz Kupczyk wyróżnił honorowymi dyplomami rolników z terenu naszej gminy. Dyplomy otrzymali:

Bieniek Lidia i Zygmunt

Florian Ewa i Herbert

Foik Renata i Norbert

Gralla Dorota i Bernard

Hohenberg Koryna i Rafał

Jacek Kornelia i Joachim

Jagła Gizela i Piotr

Jaksik Joanna i Andrzej

Kampa Iwona i Roman

Knopek Piotr

Knopek Ewa i Waldemar

Kokoszka Izabela i Manfred

Kusz Sylwia i Andrzej

Mendla Anna i Patryk

Miozga Agnieszka i Arkadiusz

Mrzygłód Wiesława i Krystian

Polewka Maria i Ryszard

Rzeźniczek Regina i Jan

Sikora Gabriela i Joachim

Skrzypczyk Agata i Jan

Skrzypczyk Dorota i Piotr

Sojka Teresa i Hubert

Sopalla Sonia

Stranczyk Maria i Waldemar

Szewczyk Teresa i Erwin

Wypych Marek

Zwiorek Hilda i Arnold

Główne uroczystości odbyły się w niedzielę. Barwny i liczny korowód wyruszył sprzed kościoła, udając się na miejsce sprawowania mszy św. i dożynkowych obchodów, które przewidziano na boisku. W korowodzie, oprócz licznych mieszkańców, uczestniczyli przedstawiciele sołectw, prezentując korony żniwne oraz inscenizacje nawiązujące do aktualnych wydarzeń. Całość przemarszu prowadziła Orkiestra Dęta Kotulin pod batutą Romualda Krupy. Przejście pochodu zabezpieczane było przez naszych strażaków z OSP Kotulin, Ciochowice, Wilkowiczki, Pniów i Toszek.

05.jpeg

06.jpeg

07.jpeg

08.jpeg

O godz. 14:00 w namiocie przy świetlicy wiejskiej uroczystą mszę św. koncelebrowali ks. Rafał Przybyła, ks. Józef Gałecki oraz ks. Daniel Nowak. W kazaniu ks. Rafał Przybyła podkreślił konieczność pamiętania o wdzięczności i szacunku dla rolników, którzy bezpośrednio dotykają ziemi, pracują przy pomocy maszyn i narzędzi, aby nikomu nie zabrakło chleba. Po mszy św. rozpoczęły się występy artystyczne. Jako pierwsza z bogatym repertuarem zaprezentowała się Orkiestra Dęta Kotulin, a zaraz po niej, scenę przejęły Mażoretki Magnolia, które zaprezentowały atrakcyjne układy w wiekowo i liczebnie zróżnicowanych grupach. Nie zabrakło programu zabaw dla dzieci poprowadzonego na dobrym poziomie przez zaproszonych artystów.

09.jpeg

11.jpeg

12.jpeg

Również w niedzielę nie zabrakło ceremoniału oficjalnego. Starości dożynkowi Monika i Roman Janysek przekazali na ręce Burmistrza Grzegorza Kupczyka tradycyjny bochen chleba upieczonego z tegorocznych plonów. Burmistrz z kolei wręczył prestiżowe medale „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odznaczeni zostali:

Krystian Szulc

Franciszek Danch

Jan Sopala

Joachim Jaksik

Rajnard Nowrot

Anna Obruśnik

13.jpeg

14.jpeg

15.jpeg

16.jpeg

Miłym akcentem była obecność znakomitych gości, wśród których był Poseł na Sejm RP Piotr Pyzik, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Starosta Gliwicki Waldemar Dombek, Przewodniczący Rady Powiatu Gliwickiego Andrzej Kurek, radny sejmiku samorządowego województwa śląskiego Krystian Kiełbasa, szefowa gliwickiego oddziału KRUS Krystyna Kręgiel, szef biura powiatowego ARMiR Andrzej Frejno, zastępca rudzinieckiego nadleśniczego Zdzisława Mrózek i wielu innych.

OST_1.jpeg

OST_2.jpeg

OST_3.jpeg


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry