Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
1 °C
Dionizji, Leontyny, Mikołaja
środa, 06 grudnia 2023
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Erasmus + – mobilność kadry edukacji szkolnej w Szkole Podstawowej w Toszku

e.jpeg

Czy warto przygotowywać się przez rok w swoim wolnym czasie na kursach językowych oraz w aspekcie dwujęzyczności, a następnie poświęcić dwa tygodnie wakacji aby wziąć udział w szkoleniu dla nauczycieli w ramach programu Erasmus Plus?  Nauczycielki Szkoły Podstawowej w Toszku odpowiadają: zdecydowanie tak! Szkolenia  organizowane były w czasie ostatnich wakacji w Austrii i w Niemczech. Zaplanowano je w miejscach, gdzie prócz udziału w zajęciach projektowych można było dodatkowo odkryć miejscowe atrakcje, historię, kulturę i sztukę chociażby poprzez dostęp do muzeów, galerii i księgarni oferujących szeroką gamę literatury, która będzie  wykorzystywana podczas zajęć z uczniami. Zajęcia  odbywały się  w  kilkuosobowych międzynarodowych grupach i były prowadzone metodami aktywizującymi, dzięki czemu uczestnicy często dyskutowali. Nawiązane zostały kontakty z innymi nauczycielami szkół europejskich, co umożliwi wymianę doświadczeń, wrażeń, opinii oraz pomysłów wdrożenia nabytych umiejętności w szkole.

Gdzie konkretnie odbywały się zajęcia? Najpierw w Hamburgu, dokąd wyjechały panie Regina Buchta, Agata Kostrzewska oraz Justyna Kulik. Zajęcia w szkole Colón Language Center realizowane były grupach wielonarodowych, dzięki czemu kurs ten umożliwił uczestniczkom rozwój umiejętności komunikacyjnych oraz poznanie kultur krajów, z których wywodzili się inni uczestnicy (Szwecja, Włochy, Francja, Turcja, Chiny, Czechy, Brazylia, Rosja, USA).

Kolejnym miastem szkoleń był Regensburg. Germanistki Szkoły Podstawowej w Toszku, Aneta Gola i Aleksandra Kupczyk, uczestniczyły tam w kursie metodycznym dla nauczycieli języka niemieckiego pt. „Metodologia i język” Celem kursu było min: zwiększenie umiejętności w zakresie metodyki i dydaktyki nauczania języka niemieckiego oraz wykorzystanie nowoczesnych metod nauczania komunikacji w języku obcym zaktualizowanie i poszerzenie wiadomości z zakresu historii i geografii Niemiec. Dzięki międzynarodowej grupie nauczycieli panie mogły poznać system oświaty innych krajów, wymienić się doświadczeniami zawodowymi, a w czasie wolnym uczestniczyć w bogatym programie kulturalnym zorganizowanym przez szkołę goszczącą.

Kolejne nauczycielki: Anna Havemeister, Katarzyna Jendrysik i Ewelina Wojewodzic  wybrały kursy w szkole językowej Actilingua w Wiedniu, w której zajęcia odbywały się 5 dni w tygodniu po 6 godzin lekcyjnych dziennie. Również tutaj kursanci pochodzili z różnych krajów: Czech, Włoch, Francji, Hiszpanii, Kazachstanu, Turcji, Iranu, Rosji, Słowenii, Norwegii, Szwajcarii, USA, Wielkiej Brytanii. W trakcie kursu komunikacja odbywała się tylko w języku niemieckim, co znacznie polepszyło efektywność nauki i znajomość tego języka, a lektorzy chętnie służyli pomocą w każdej sytuacji.

Miejscem szkolenia Kariny Jarmułowicz - Łozińskiej, autorki i koordynatorki projektu, był zarówno zabytkowy Salzburg -  miasto rodzinne Wolfganga Amadeusza Mozarta - jak i Innsbruck, stolica Alp, organizator  Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1964 i 1976 roku, Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w 2012 roku oraz jedno z miast organizujących Euro 2008. Miejscem szkolenia była szkoła Inlingua, posiadająca ponad 300 oddziałów na całym świecie, w której zajęcia prowadzą bardzo dobrze wykwalifikowani nauczyciele. Moim nauczycielem w Innsbrucku był podróżnik, autor przewodników turystycznych i pasjonat gór Gerhard Stummvoll, który bardzo ciekawie prowadził zajęcia szczególnie te w terenie, przybliżając nam uroki Alp, historię i geografię Austrii. Zachęcał nas do wędrówek górskich pokazując ciekawe trasy i miejsca warte zobaczenia. Byłam jedyną uczestniczką kursu z Polski, z własnego wyboru mieszkałam u austriackich rodzin, gdzie byłam serdecznie przyjęta i miałam okazję poznać ich codzienne życie, wspólnie spędzać wolny czas, dyskutować na różne tematy oczywiście tylko w języku niemieckim co uważam jest najlepszą formę nauczania języków obcych i to w każdym wieku - powiedziała Karina Jarmułowicz - Łozińska.

Udział w kursach umożliwił toszeckim nauczycielkom nie tylko podniesienie kompetencji językowo – komunikacyjnych ale również zmotywował i utwierdził w przekonaniu, że należy ciągle doskonalić swoje umiejętności. Była to dla nich nie tylko wspaniała przygoda, ale przede wszystkim ważne doświadczenie zawodowe, które pozytywnie wpłynie na dalszą pracę w szkole oraz efektywność nauczania. Zdobyta wiedza, umiejętności i pogłębiony poziom opanowania języka niemieckiego będą wykorzystane m.in. na prowadzonych zajęciach w klasach dwujęzycznych oraz warsztatach dla nauczycieli szkoły macierzystej i innych szkół na terenie naszej gminy.

Koordynator projektu Karina Jarmułowicz - Łozińska

 

 


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry