Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
29 °C
Cypriana, Emanueli, Władysława
poniedziałek, 27 czerwca 2022
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

W Olewsku po raz pierwszy zorganizowano „Dzień Toszka”

Współpraca ze społecznościami lokalnymi innych państw jest jednym z zadań gminy wymienionym w ustawie o samorządzie gminnym. Od wielu lat dobrze współpracujemy z bawarskim Hohenau, a od kilku - także z ukraińskim Olewskiem. Obserwując rozwój naszych wspólnych inicjatyw można powiedzieć, że współpraca z obydwoma naszymi partnerami rozwija się prawidłowo.

Nowym i bardzo miłym akcentem jest dla nas inicjatywa naszych ukraińskich partnerów oraz tamtejszego związku Polaków, aby w Olewsku zorganizować „Dzień Toszka”. Odpowiadając pozytywnie na tę inicjatywę, wspólnie z Centrum Kultury „Zamek w Toszku” opracowaliśmy propozycję naszego włączenia się w popularyzację Toszka wśród mieszkańców Olewska. W delegacji udział wzięła m.in. pani Barbara Skawińska, która na co dzień zajmuje się organizacją zwiedzania naszego zamku. Opowiadała ona toszeckie legendy w olewskiej szkole, a ponadto wzięła udział w prezentacji przysmaków kuchni śląskiej, sama wykonując nasz sztandarowy niedzielny obiad: rolada, kluski i modro kapusta (film z gotowania dostępny tutaj). Nasi przedstawiciele odwiedzili także miejscowe przedszkole, w którym dzieci zaprezentowały pięknie przygotowany program artystyczny, otrzymując od toszeckiego samorządu słodkie upominki. W ramach „Dnia Toszka” obszerną prezentację multimedialną poświęconą naszej Gminie, jej walorom historyczno - kulturowym, przyrodniczym, a także wielu innym wątkom, przedstawiła naszym partnerom Sekretarz Gminy, pani Dominika Gmińska, która przewodniczyła delegacji i reprezentowała w Olewsku Burmistrza Grzegorza Kupczyka. Pani Sekretarz towarzyszyła Skarbnik Gminy, pani Danuta Lis.

Festiwal „Słoneczne melodie” to przedsięwzięcie od wielu już lat organizowane w Olewsku we wrześniu, na które jesteśmy zapraszani. W zeszłym roku wzięli w nim udział muzycy toszeckiego Chóru „Tryl” pod dyrekcją Marii Garbal, a w roku bieżącym reprezentował nas zespół „Kapela Biesiada”, prowadzony przez dyrektora naszego Zamku, pana Artura Czoka. Podczas występu towarzyszyli mu Danuta Czok oraz Tadeusz Strassberger (film z występu dostępny tutaj).

Współpraca między naszymi miastami przeżywa w tym czasie intensywny okres: w lipcu gościliśmy delegację przedsiębiorców z Olewska, kilka dni temu wróciła z Olewska nasza delegacja, tymczasem gościmy u nas grupę młodzieży w ramach wymiany szkolnej (uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendler pojadą do Olewska wiosną przyszłego roku). Natomiast za kilka dni gościć będziemy kilkuosobową delegację olewskiego samorządu, która niezawodnie przybędzie na nasz doroczny Oktoberfest. Jesteśmy przekonani, że współpraca między naszymi miastami będzie trwała i owocna, jeśli opierać się będzie na osobistych, bezpośrednich znajomościach. Dlatego duże nadzieje pokładamy w podtrzymywaniu wzajemnych kontaktów, a także w wymianie młodzieży szkolnej.

 

 

 


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: 32 237-80-00
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry