Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
19 °C
Sławy, Sławosza, Żelisławy
wtorek, 23 lipca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Rekoronacja obrazu Matki Boskiej Toszeckiej

W kościele parafialnym pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku odbyła się ponowna koronacja  XVII-wiecznego obrazu Matki Boskiej Toszeckiej. Historyczny obraz wraz ołtarzem został poddany kompleksowej, specjalistycznej konserwacji. Toszecka parafia, na czele z ks. proboszczem Sebastianem Benszem, uznała ten moment za ważny w swoich dziejach na tyle, aby po przeprowadzonej renowacji ponownie, w sposób uroczysty oddać cześć wizerunkowi Matki Boskiej, który od ok. 300 lat darzony jest w Toszku kultem.

Barokowy obraz Matki Boskiej Toszeckiej jest wzorowany na obrazie Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych (Maria Hilf) autorstwa Łukasza Cranacha Starszego, z początku XVI wieku. Kult Maryi czczonej w tym wizerunku bardzo się rozwinął, największe sanktuarium znajduje się w Pasawie, a oryginał obrazu przechowywany jest w katedrze św. Jakuba w Insbrucku.

Niedzielne wydarzenie poprzedziły trzydniowe uroczystości religijne, a także koncert  „Caritas Christi urget nos”, na który złożyły się  autorskie utwory współczesnej polskiej kompozytorki, mieszkanki Toszka, Aleksandry Garbal. Mszy rekoronacyjnej przewodniczył natomiast biskup senior diecezji gliwickiej, Jan Wieczorek.

            Konserwację XVII-wiecznego obrazu i renowację ołtarza przeprowadziły Grażyna Szczerbińska i Julia Szczerbińska z Pracowni Konserwacji Zabytków w Toruniu. Środki na ten cel toszecka parafia pozyskała - w partnerstwie z naszą Gminą - z funduszy unijnych - z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Dotację na ten cel przekazał też Powiat Gliwicki.

 

Opublikował(a):  Data publikacji: 27-09-2017 14:55

Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry