Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
24 °C
Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny
sobota, 20 lipca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Wymiana młodzieży szkolnej Toszek - Olewsk

Jedną z szans rozwojowych każdej gminy jest nawiązanie i rozwijanie partnerskiej współpracy międzynarodowej. Współpraca zaczyna się zwykle od roboczych wizyt i rewizyt przedstawicieli samorządów, ale z czasem przyjmuje formy bardziej konkretne. Jedną z nich jest zorganizowana wymiana młodzieży. Takie doświadczenia nasza Gmina zdobyła we współpracy z bawarskim Hohenau, ale nie tylko. Już w latach ubiegłych gościliśmy w Toszku także grupę młodzieży szkolnej z Olewska - wówczas jednak w programie wizyty dominowały zajęcia sportowe. W zeszłym roku gościliśmy międzynarodową grupę młodzieży uczestniczącą w ŚDM w Krakowie. W tym roku, we współpracy z Olewskiem, zapoczątkowaliśmy realizację zadań edukacyjnych. Dla grupy 20 naszych gości z Ukrainy przygotowaliśmy zajęcia językowe, historyczne, przyrodnicze, społeczne. Nie zabrakło również przedsięwzięć o charakterze wychowawczym, sportowym, rekreacyjnym czy integracyjnym. Uczniom olewskich szkół towarzyszyły nauczycielki Kateryna Prashchur i Olha Kulish.

Główny ciężar organizacyjny tego przedsięwzięcia wzięli na siebie nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendler w Toszku. Koordynatorką projektu była pani Joanna Falborska. Dzięki wsparciu dyrektora szkoły, pana Waldemara Pigulaka, oraz zaangażowaniu grona pedagogicznego, udało się przygotować i zrealizować szereg efektywnych zajęć edukacyjnych, m.in. lekcje j. polskiego i ukraińskiego, warsztaty przyrodnicze w Fazańcu, zwiedzanie Toszka, Zamku, kościoła. Zorganizowano wyjazd do DPS w Wiśniczu, spotkanie z pisarzem Tomaszem Sobanią, zajęcia z łucznictwa, które poprowadzili trenerzy Klubu Łuczniczego A3D Toszek, zajęcia sportowe na Orliku, które poprowadził Przewodniczący Rady Miejskiej w Toszku pan Krzysztof Klonek, który jest jednocześnie certyfikowanym trenerem piłkarskim. W realizacji zaplanowanych zadań solidarnie uczestniczyli pracownicy CK Zamek w Toszku oraz pracownicy Urzędu Miejskiego, gdzie zrodziła się idea rozwijania międzyszkolnej i międzynarodowej współpracy na odcinku szkolnym.

Szczególną rolę w zrealizowaniu toszecko - olewskiej wymiany młodzieży odegrały rodziny uczniów szkoły podstawowej przy ul. Dworcowej. Dzięki ich gościnności młodzież z Olewska miała możliwość bezpośredniego doświadczenia realiów życia w Polsce. Udzielając naszym partnerom noclegu rodzice uczniów toszeckiej nowej - starej podstawówki wpisali pobyt młodzieży ukraińskiej w Toszku w formułę projektów unijnych, w których regułą są noclegi u rodzin uczniów szkoły goszczącej.

Zadaniem samorządu powinno być stwarzanie warunków do bezpośrednich kontaktów nie tylko między sobą, co jest ważne i niezbędne, ale także między naszymi przedsiębiorcami, artystami, uczniami itd. Wierzę, że taka konkretna współpraca szkół będzie przynosić dobre owoce. Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i obsługę tej wizyty serdecznie dziękuję, bo wiem, że to było praco- i czasochłonne, ale jestem przekonany, że warto było ten wysiłek podjąć - powiedział Piotr Kunce, zastępca burmistrza Toszka.

 

 

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Joanny Falborskiej, Klubu Łuczniczego AD3D oraz Centrum Kultury "Zamek w Toszku"


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry