Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
19 °C
Danieli, Irwina, Małgorzaty
sobota, 13 lipca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Bezpłatne badania mammograficzne!

Czy wiesz, że rak piersi jest najczęściej diagnozowaną chorobą nowotworową i drugą nowotworową przyczyną śmierci wśród polskich kobiet? Przyjmuje się, że stanowi około 23% wszystkich zachorowań z powodu nowotworów złośliwych u kobiet i około 14% zgonów z tego powodu . Zgodnie z opiniami lekarzy przyczynami wysokiej śmiertelności z powodu nowotworu gruczołu sutkowego są w szczególności: późne zgłaszanie się do lekarza, brak czujności onkologicznej wśród lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, brak świadomości ludzi na temat zagrożenia oraz niedostateczne dofinansowanie onkologii w Polsce .

p1.png

Rys. Najczęściej występujące nowotwory u kobiet (w %) – „Rak w liczbach”, źródło: European Cancer Observatory

 

Dlatego zapraszamy wszystkie kobiety miedzy 50. a 69. rokiem życia do wzięcia udziału w populacyjnym programie wczesnego wykrywania raka piersi i do skorzystania z okazji bezpłatnych badań mammograficznych. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie! Badanie mammograficzne trwa zaledwie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co zwiększa szansę wyleczenia.

 

Bezpłatne badania mammograficzne w mammobusie odbędą się:

-      13-14 listopada 2017 r. (poniedziałek-wtorek) w godzinach: 12:00-17:00;

-      15 listopada 2017 r. (środa) w godzinach 8:30 – 15:30

przy Remondis Aqua Toszek Sp. z o.o. , ul. Górnośląska 2 w Toszku

 

BEZ ZAPISÓW! Po prostu przyjdź i się zbadaj – nie czekaj. Więcej informacji na stronie internetowej www.io.gliwice.pl lub pod nr telefonu (32) 278-98-96 lub 784-064-503

 

mammografia.jpeg


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry