Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
-2 °C
Agaty, Dalii, Sobiesława
czwartek, 07 grudnia 2023
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Burmistrza Toszka podziękował za współpracę przy wymianie młodzieży z Olewskiem

Program pobytu młodzieży szkolnej z Olewska w Toszku był bardzo bogaty. Obok treści edukacyjnych zawierał także przedsięwzięcia integracyjne, sportowe i kulturalne. Pobyt ukraińskiej młodzieży w Toszku wzorowany był na unijnych programach współpracy międzynarodowej szkół. Ich stałym elementem są noclegi uczniów przyjeżdżających z zagranicy u rodzin uczniów miejscowych. Sprzyja to lepszemu wzajemnemu poznaniu i rozwijaniu umiejętności językowych. Nie inaczej było u nas we wrześniu.

Dzięki życzliwości kilkunastu rodzin uczniów Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendler ukraińska młodzież mieszkała przez cały tydzień u swoich polskich rówieśników. Podczas wczorajszego spotkania rodzice podzielili się wspomnieniami z tamtych dni. Największym zaskoczeniem była dla mnie niechęć goszczących u nas dziewcząt do wybrania się do sklepu. Pytały, czy to naprawdę konieczne, aby tam jechać. Od słowa do słowa wyjaśniła się przyczyna tej niechęci. Okazało się, że po ukraińsku „sklep” to nasza „kostnica” - opowiedziała pani Anna Jędrysik. Swoimi refleksjami podzielili się także inni rodzice, formułując wiele cennych pomysłów do uwzględnienia w przyszłości. Słowa podsumowania wypowiedzieli także obecni na spotkaniu dyrektorzy Waldemar Pigulak (Szkoła Podstawowa im. Ireny Sendler) i Artur Czok (CK Zamek w Toszku).

W swoim słowie Burmistrz Grzegorz Kupczyk podkreślił i docenił w szczególności otwartość rodziców na przyjęcie pod swój dach ukraińskiej młodzieży. Otrzymaliśmy informację, że ukraińska młodzież wraz z towarzyszącymi jej opiekunkami, bardzo wysoko oceniła zarówno program jak i organizację pobytu w Polsce. Jestem więc przekonany, że na pewno nie był to jedyny ich tego typu pobyt u nas. Póki co - przed nami rewizyta na Ukrainie. Wiemy, że nasi partnerzy z Olewska chcą na wiosnę 2018 zorganizować podobny pobyt dla naszej młodzieży u nich - powiedział Burmistrz Toszka.

Wrześniowy projekt wymiany młodzieży przygotowali wspólnie Szkoła Podstawowa im. Ireny Sendler, w tym również rodzice uczniów, CK Zamek w Toszku oraz Urząd Miejski.

 

PPTXGoście z Olevska (9,46MB)

Barbara Sobania, JuliaTriska oraz Joanna Falborska


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry