Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
35 °C
Arnolda, Emiliany, Lucyny
czwartek, 30 czerwca 2022
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Narodowe Święto Niepodległości

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku.

W latach 1939-1944 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych, obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta. Od tego roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym a dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

Oficjalne obchody rozpoczną się uroczystą Mszą Św. w kościele parafialnym o godz. 11:00. Po przemarszu spod kościoła ulicami miasta na Miejsce Pamięci – pomnik przy ul. Strzeleckiej, odśpiewany zostanie Hymn Państwowy, a następnie zaproszeni goście, przedstawiciele urzędów, instytucji, organizacji społecznych i sportowych złożą wiązanki pod pomnikiem. Na zakończenie nastąpi wspólne wykonanie „Hymnu Toszka”. O godz. 18:00 w Sali Peterswaldskiej toszeckiego Zamku rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu artystów Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach.

Zapraszając na uroczystość prosimy szczególnie o zachowanie ostrożności. Jako, że Miejsce Pamięci znajduje się w pasie jezdni, ruch będzie się odbywał wahadłowo na jednym pasie. Zabezpieczenie gwarantują Strażacy i Policja, nie mniej liczymy na rozwagę i ostrożność każdego z uczestników. Zwracamy się również do mieszkańców, którzy parkują samochody w pobliżu pomnika przy ulicy Strzeleckiej o przestawienie pojazdów na czas uroczystości w inne, dostępne miejsca parkingowe. Dziękujemy za zrozumienie.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do włączenia się we wspólne świętowanie Obchodów Dnia Niepodległości.


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: 32 237-80-00
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry