Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Mobile App

Aplikacja mobilna

Zamek w Toszku Zamek w Toszku Rynek w Toszku Skwer w Toszku Toszkoland Toszkoland Kościół pw. św. Katarzyny Grota przy kościele Kościół pw. św. Marcina Panorama Toszka Zamek w Toszku Orlik w Toszku Orlik w Toszku Zawody łucznicze Staw
Województwo śląskie » Powiat gliwicki »
Wyszukiwarka

Wspólnie świętowaliśmy rocznicę odzyskania niepodległości

Msza św. za ojczyznę, odprawiona przez ks. Proboszcza Sebastiana Bensza, rozpoczęła oficjalne gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości. W kazaniu celebrans podkreślił znaczenie wartości, jakimi powinni kierować się wszyscy, którym leży na sercu dobro ojczyzny – zarówno tej wielkiej, której na imię Polska, jak również tej małej, lokalnej.

Po mszy św. w uroczystym pochodzie uczestnicy obchodów udali się do Miejsca Pamięci – pomnika przy ul. Strzeleckiej. Przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Toszek, z licznym udziałem harcerek i harcerzy Szczepu „IGNIS” oraz zaproszonych gości i mieszkańców uroczystość kontynuowana była przy pomniku dedykowanym „Ofiarom wojen”. Ta część uroczystości rozpoczęła się od zaśpiewania hymnu państwowego, po którym okolicznościowe przemówienia wygłosili zastępca burmistrza Piotr Kunce oraz przewodniczący Rady Miejskiej Toszka Krzysztof Klonek. Głównym punktem tej części obchodów było składanie wiązanek kwiatów. W tym roku pamięć bohaterów naszej niepodległości uczcili przedstawiciele samorządów szczebla wojewódzkiego (pan Krystian Kiełbasa), powiatowego (pan Jacek Zarzycki) i gminnego (radni Krzysztof Klonek, Sylwia Cebula, Tadeusz Inglot, Tadeusz Kobiernik, Andrzej Mrzygłód i Adam Konieczny a także zastępca burmistrza oraz skarbnik gminy Danuta Lis). Ponadto kwiaty składali: z ramienia Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Toszku (Zofia Brzezińska – Prezes  Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział Toszek, Joanna Falborska – Wiceprezes  Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział Toszek, Halina Paul – Przewodnicząca Sekcji Pracowniczej, Administracji i Obsługi Związku Nauczycielstwa Polskiego), Przedstawiciele Placówek Oświatowych w Gminie Toszek (Grażyna Myszak – Dyrektor Przedszkola Publicznego w Toszku, Waldemar Pigulak – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendler w Toszku), Przedstawiciele Centrum Kultury Zamek w Toszku (Dominika Witkowska – Zastępca Dyrektora Centrum Kultury Zamek w Toszku, Bernadeta Gola – Referent Centrum Kultury Zamek w Toszku), Osmanda Albert – Sołtys Kotulina, Klaudiusz Kobek – Wiceprezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kotulinie, Remondis Aqua Toszek (Bartosz Straszak – Prezes Remondis AQUA Toszek, Janusz Konopka – Kierownik Działu Gospodarki Komunalnej), Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Toszeckiej (Dorota Szychowska, Adam Konieczny), przedstawiciele Ośrodka Pomocy Społecznej (Alicja Kaług, Bogusława Konopka), Szczep Harcerski "IGNIS" (przewodnik Marta Bulla, pionierka Malwina Dobiosch, ćwik Rafał Rzepka). Wartę przy pomniku pełnili druhny i druhowie: pionierka Marta Przybytni, ochotniczka Patrycja Kaczmarska, szeregowy Mateusz Glensk, odkryca Maciej Donnerstag

Po ceremonii składania wiązanek, na zakończenie uroczystości odśpiewany został „Hymn Toszka” – kompozycja Aleksandry Garbal, która czeka na oficjalne zatwierdzenie. Śpiew prowadziła tym razem sama kompozytorka, a akompaniowała jej Orkiestra Dęta Toszek. Po zakończonych uroczystościach wszyscy zebrani zostali zaproszeni na kubek gorącej kawy i herbaty – poczęstunek został przygotowany tuż obok.

Całość obchodów zabezpieczali strażacy ochotnicy z OSP Toszek, OSP Ciochowice, a popołudniu także z OSP Wilkowiczki. O bezpieczeństwo uczestników uroczystości zadbała także Policja. Wszystkim, którzy włączyli się w tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Toszku serdecznie dziękujemy! W szczególności tym, którzy zdecydowali się na składanie kwiatów na Miejscu Pamięci. Budowanie miejskiego i gminnego ceremoniału, czyli formy uczczenia ważnych dla nas wydarzeń, jest zadaniem delikatnym i długotrwałym. Aby ceremoniał mógł spełniać swoją rolę, a także angażować coraz większą liczbę mieszkańców, muszą to być obrzędy i gesty stosunkowo proste, czytelne i autentyczne. Mam nadzieję, że przyjęta formuła obchodów Narodowego Święta Niepodległości będzie mogła w kolejnych latach nadal się rozwijać. W przyszłym roku zaproponujemy także naszym mieszkańcom formułę gminnych obchodów trzeciomajowych – powiedział zastępca burmistrza Piotr Kunce.

Galeria zdjęciowa z tej uroczystości udostępniona dzięki uprzejmości p. Andrzeja Morcińca.

W dniu 11 listopada odbyły się także inne ciekawe imprezy. Na orliku Toszecka Akademia Piłkarska zorganizowała turniej piłkarski o Puchar Burmistrza Toszka. O godzinie 16:00 koło DFK we współpracy z toszecką parafią zorganizowało po raz pierwszy w Toszku orszak św. Marcina, który rozpoczął się w kościele, a zakończył na Zamku. W ramach orszaku uczestnicy zapoznali się z życiorysem świętego, wzięli udział w przedstawieniu plenerowym na rynku, a także spożyli świętomarcińskie rogale. Warto dodać, że tradycyjny odpust ku czci św. Marcina obchodzono także w Paczynie. Na Zamku o godz. 18:00 artyści z Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach wykonali bogaty repertuarowo koncert pieśni patriotycznych. Oferta świętowania była zróżnicowana – cieszymy się, że wielu mieszkańców skorzystało w tym dniu z zaproszenia do udziału w przygotowanych przedsięwzięciach.

 

 

Dane kontaktowe
Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
Tel.: 32 237-80-00
Fax: 32 233-41-41
E-mail:
Poniedziałek 7.00 - 15.00
Wtorek 7.00 - 15.00
Środa 7.00 - 15.00
Czwartek 7.00 - 17.00
Piątek 7.00 - 13.00
Kasa czynna:
Poniedziałek 7.00 - 14.00
Wtorek 7.00 - 14.00
Środa 7.00 - 14.00
Czwartek 7.00 - 16.30
Piątek 7.00 - 12.00
NIP GMINY: 9691605695
REGON GMINY: 276257771
NIP URZĘDU: 9691124642
REGON URZĘDU: 000529002