Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
-4 °C
Blanki, Edmunda, Eligiusza
piątek, 01 grudnia 2023
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

O sztuce tańca rozmawialiśmy na Zamku z Anną Majer.

Z zainteresowaniem zebrani wysłuchali opowieści o predyspozycjach niezbędnych do dostania się do szkoły baletowej i ciężkiej pracy tancerza dzięki której my odbiorcy, możemy później podziwiać piękne spektakle i niesamowite interpretacje znanych utworów tanecznych. Okazuje się, że jedyną publiczną szkołą tańca w południowej Polsce jest placówka w Bytomiu, której wicedyrektorem była Anna Majer.

Pani Anna podkreślała, że w tańcu nie chodzi o samą technikę ale często o to „coś” co ma w sobie jedna tancerka czy tancerz na scenie i co sprawia, że właśnie spośród dwudziestu tańczących osób, to na niej/nim koncentrujemy swój wzrok. Podczas spotkania nie zabrakło wspomnień związanych z osobami obecnymi w Kawiarni Colonna. Dotyczyły one np. realizacji operetek, w których brała udział pani Sabina Olbrich - Szafraniec (Majer była ich choreografem), czy przedstawień studenckich z udziałem absolwentek podyplomowych studiów z zakresu tańca na katowickim AWF-ie (ukończyły je Aneta Węglarz i współprowadząca spotkanie Dominika Witkowska). Pod koniec spotkania swoje umiejętności zaprezentowały najmłodsze uczestniczki zajęć baletowych organizowanych od ubiegłego roku szkolnego przez Centrum Kultury "Zamek w Toszku". Kwiaty i podziękowania w imieniu przybyłych złożył Burmistrz Grzegorz Kupczyk. Po raz drugi podczas „Zamkowych wieczorów…” pojawiła się tematyka tańca i...po raz drugi jestem pod ogromnym wrażeniem! To było wspaniałe spotkanie z Kobietą z wielką pasją i wielką klasą! - napisała po spotkaniu pani Ewa Musielok - Weis, jedna z uczestniczek ostatniego wieczoru.

Ostatni z tegorocznych „Zamkowych wieczorów z kawą i kulturą” zaplanowany jest na 11 grudnia o godz. 18:00. Gościem będzie toszecka artystka plastyk i wieloletnia terapeutka zajęciowa, pani Zofia Pisarek.

 

 


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry