Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
21 °C
Kingi, Krystyna, Michaliny
środa, 24 lipca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Teatr - innowacyjne nauczanie języka niemieckiego.

W Szkole Podstawowej im. Gustawa Morcinka i w Szkole Podstawowej im. Ireny Sendler dwujęzyczne nauczanie (polski/niemiecki) od lat stanowi ważny składnik oferty edukacyjnej. Nauczyciele nie ograniczają się tam jednak do zajęć z kredą i gąbką. Dała temu wyraz grupa młodzieży przygotowana przez panią Aleksandrę Kupczyk, która wystawiła wczoraj sztukę teatralną, wg własnego scenariusza. Pomysły poszczególnych elementów treści przedstawienia podpowiadali sami aktorzy. Moim zadaniem było zebranie ich w całość i stworzenie ostatecznej formy literackiej - powiedziała Aleksandra Kupczyk, reżyserka przedstawienia. Sztuka zatytułowana „(Nie)dobra zmiana”, niem. „(K)ein guter Tausch” oparta była na pomyśle zamiany ról między mężem a żoną. Narzekają oni na swój los, mąż chciałby mieć problemy takie, jak żona, która w jego mniemaniu nie ma ich wcale, a żona chętnie widziałaby się w roli męża, co jej zdaniem byłoby znacznie łatwiejsze. Ku ich olbrzymiemu zdziwieniu, świetnie odegranemu przez aktorów, pewnego poranka budzą się ci małżonkowie zmienieni, zgodnie ze swoimi wyobrażeniami: mąż - jako żona, żona - jako mąż. Wtedy zaczyna właściwa akcja…

Spektakl, dojrzały aktorsko i stojący na wysokim poziomie językowym, świadczy przede wszystkim o efektywnej i innowacyjnej pracy w zakresie nauczania języka niemieckiego, którą wykonuje toszeckie DFK we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Gustawa Morcinka. Na uznanie zasługuje ogrom pracy włożony w przygotowanie techniczne przedstawienia: rekwizyty, kostiumy, strona dźwiękowa - wszystkie elementy składowe tego dzieła pozwalały widzom nie tylko dobrze się bawić, ale dawały też poczucie kontaktu z prawdziwą sztuką teatralną.

Miłym uzupełnieniem spotkania były recytacje niemieckiej poezji romantycznej przez grupę młodzieży z toszeckiego DFK. Obszerne fragmenty „Fausta” Goethego deklamował też specjalny gość wczorajszego spektaklu, Dr Reinhard Amlacher z Turyngii.

Spektakl został sfinansowany został ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno - Kulturalnych w Polsce. Całość poprowadziła pani Dorota Matheja, szefowa toszeckiego DFK.

 

 


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry