Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
8 °C
Antoniego, Gracji, Lucjana
czwartek, 13 czerwca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Warsztaty historyczne

W ramach lekcji poznawania lokalnej historii dzisiaj oraz w środę na toszeckim zamku odbywały się warsztaty dla uczniów szóstych i siódmych klas szkół podstawowych oraz naszej młodzieży gimnazjalnej, przybliżające młodym ludziom tragedię Górnośląską w 1945 roku oraz historię funkcjonującego w tamtym okresie w Toszku obozu NKWD.

Warsztaty prowadzone były przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej z Katowic oraz przez panią Donatę Podkowa, nauczycielkę toszeckiej szkoły wraz z uczennicami Dominiką i Natalią. Uczniowie oprócz wsłuchania się w treść wykładów czynnie uczestniczyli
w zajęciach analizując przygotowane dla nich teksty źródłowe, a na koniec uczestnicząc w quzie przygotowanym przez wolontariuszki.

Warsztatom towarzyszyła wystawa "Koniec i początek, rok 1945 na Górnym Śląsku". Na zakończenie warsztatów na uczniów czekał słodki poczęstunek. Przedsięwzięcie odbyło się w związku z uzyskanym dofinansowaniem otrzymanym z  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu "Opracowanie i wydanie publikacji książkowej Lagier-tiurma Tost. Historia obozu NKWD w Toszku w 1945 roku".

 


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry