Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
0 °C
Dionizji, Leontyny, Mikołaja
środa, 06 grudnia 2023
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Rok temu zaczęliśmy „Zamkowe wieczory z kawą i kulturą”

Pomysł organizowania spotkań z ludźmi, z którymi warto porozmawiać, zrodził się podczas jednej z naszych rozmów, kiedy to okazało się, że obydwoje myślimy o podobnej formule. W dodatku formuła jest niezbyt odkrywcza, bo chodzi o to, żeby po prostu spotkać się i porozmawiać, najlepiej przy kawie, bo kawa lubi towarzystwo i sprzyja dobrej rozmowie - powiedziała Dominika Witkowska. Podobny, choć nie identyczny format z powodzeniem funkcjonuje w ofercie Zamku - chodzi o „Spotkania i rozmowy na szczycie wieży”, podczas których zaproszeni eksperci, naukowcy, pasjonaci w przystępny sposób prezentują bliskie sobie zagadnienia.

Goście, których zapraszamy, zawsze są rezultatem skomplikowanych negocjacji, najpierw naszych, wewnętrznych, a później już tych właściwych z konkretnymi osobami lub ich przedstawicielami. Czasem odbywają się te negocjacje krótko i bezpośrednio, a niekiedy wymagają obszernej korespondencji i dużo cierpliwości. Staramy się, aby zachować jakąś różnorodność dziedzin, które reprezentują nasi goście. Dominika Witkowska dba nawet, aby zachować jako taki parytet mężczyzn i kobiet, co czasem nie jest łatwe - powiedział Piotr Kunce.

Po roku współorganizatorzy zastanawiają się nad kryterium sukcesu tych spotkań: czy ma to być spektakularna frekwencja uczestników, czy głośne nazwiska gości, a może sam fakt nieprzerwanej organizacji spotkań przez szereg miesięcy? Po pierwszym roku można powiedzieć, że jest za wcześnie, aby wyrokować w tej sprawie. Były spotkania, w których uczestniczyło więcej osób i były takie, na których pojawiła się garstka zainteresowanych. Były nazwiska znane, głośne (Kuczok, Terlikowski, Gwizdak) i niszowe. Sukcesem jest na pewno nieprzerwana, nie licząc wakacji, organizacja cyklu spotkań przez cały rok. Tym bardziej, że środki finansowe na ich organizację pozyskujemy we własnym zakresie. Wsparcie z budżetu gminy otrzymaliśmy jeden raz, kiedy naszym gościem był wybitny pisarz, laureat NIKE 2004, Wojciech Kuczok. Bieżącego wsparcia udziela oczywiście CK „Zamek w Toszku” udostępniając do tych spotkań lokum - powiedziała Dominika Witkowska.

Co wiadomo w odniesieniu do przyszłości? Pewne jest, że spotkania nadal będą organizowane. Pierwsi potwierdzeni goście są już na plakacie, a pozostałe uzgodnienia trwają. Myślimy o szerszym wyeksponowaniu naszych miejscowych ludzi kultury. Może dobrym pomysłem byłby cykl spotkań z laureatami plebiscytu „Człowiek Roku Ziemi Toszeckiej”? Chcemy też, aby wśród naszych gości nie zabrakło nazwisk osób znanych, także znanych w skali ogólnopolskiej, które dodatkowo przykuwają uwagę uczestników. Nie chcemy jednak rezygnować z formuły spotkań kameralnych, kawiarnianych - powiedział Piotr Kunce.

„Zamkowe wieczory z kawą i kulturą” to przede wszystkim oferta spędzenia jednego w miesiącu wieczoru dla mieszkańców naszej gminy, a także dla gości z zewnątrz, których również nie brakuje. Spotkania dyskusyjne, jako formuła adresowanych głównie do starszej młodzieży i osób dorosłych, uzupełniają ponadto ofertę naszego Zamku. Aby utrwalić i rozpowszechnić wiele cennych inspiracji, które pojawiają się w czasie spotkań, współorganizatorzy planują wydanie książki z przeprowadzonymi rozmowami i dyskusjami - w tym celu spotkania są rejestrowane, a następnie wytrwale redagowane. Wszelkie uwagi i pomysły dotyczące „Zamkowych wieczorów z kawą i kulturą” można przekazywać pisząc na adresy: lub wiceburmistrz@toszek.pl.

 

JPEGPlakat 1 (110,95KB)

JPEGPlakat 2 (113,68KB)

JPEGPlakat 3 (312,80KB)

JPEGPlakat 4 (312,45KB)


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry