Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
23 °C
Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny
sobota, 20 lipca 2024
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Bezpłatna komunikacja dla dzieci i młodzieży do 16 lat na podstawie legitymacji szkolnej!

Od 1 stycznia 2018 r., dzięki przynależności toszeckiego samorządu do MZKP w Tarnowskich Górach, dzieci i młodzież do 16 lat mają możliwość podróżowania na terenie całego województwa śląskiego (autobusami MZKP i KZK GOP, MZK Tychy, trolejbusami, tramwajami) za darmo. Warunkiem korzystania z przysługującej ulgi było załadowanie 100% zniżki na karcie ŚKUP. Jednak okazuje się, że na dzień dzisiejszy nie jest jeszcze możliwe uzyskanie przysługującej zniżki w Punktach Obsługi Pasażera. Chodzi o zniżkę dla dzieci i młodzieży zamieszkałych na terenie gmin nie wchodzących w skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Z tego powodu do dnia 31 marca 2018 r. włącznie, dzieci zamieszkałe na terenie Gminy Toszek oraz innych gmin spoza Metropolii mogą bezpłatnie poruszać się środkami komunikacji miejskiej na podstawie ważnej legitymacji szkolnej.

- Jednocześnie uspokajamy, że wszyscy kontrolerzy MZKP i KZK GOP zostali o powyższym fakcie poinformowali – nie trzeba obawiać się mandatu. Zgodnie z przepisami prawa dzieci i młodzież z terenu Gminy Toszek są uprawnione do darmowego przejazdu. – uspokaja pan Henryk Szudy – Przewodniczący Zarządu Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach. – Gdyby jednak pojawił się „nadgorliwy kontroler” należy odmówić przyjęcia mandatu lub nie płacić i zgłosić się z nim do nas – dodaje.

Pracownikom Urzędu Miejskiego w Toszku znane są przypadki, że uczniom zamieszkałym na terenie Gminy Toszek udało się jednak uzyskać przysługujące im 100% zniżki na karcie ŚKUP. Jak to możliwe?

- To z pewnością sporadyczne przypadki z początku roku. Pierwszy kwartał tego roku to okres przejściowy.   By uniknąć rozczarowania w Punkcie Obsługi Pasażera zalecamy by uzbroić się w cierpliwość i do 31 marca 2018 r. wstrzymać się z zakupem biletów i ładowaniem karty ŚKUP. Póki co dzieci jeżdżą na podstawie ważnych legitymacji szkolnych. W przypadku, gdy zaistnieje faktyczna możliwość ładowania kart przed upływem wskazanego wcześniej terminu, tj. przed  31 marca 2018 r., z pewnością takie informacje zostaną podane do publicznej wiadomości - dodał Henryk Szudy.

 

Co zatem należy robić?

Clipboard02.jpeg

 

Podstawa prawna

Zgodnie z wcześniej podawanymi informacjami, darmowa komunikacja dla dzieci i młodzieży do 16. roku życia, od stycznia 2018 r., przysługuje  wszystkim dzieciom i młodzieży zamieszkującym na terenie gmin wchodzących w skład MZKP w Tarnowskich Górach, MZK Tychy oraz KZK GOP. Fakt ten potwierdza porozumienie w sprawie ustanowienia zintegrowanego systemu taryfowo-biletowego zawarte pomiędzy Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, KZK GOP, MZKP w Tarnowskich Górach, Gminą Miasto Tychy oraz Gminą Rudziniec w dniu  23 listopada 2017 r., a także Uchwała nr 23/2017 Zarządu MZKP w  Tarnowskich Górach z dnia 22 grudnia 2017 r. w sprawie zmiany „Taryfy przewozu osób i bagażu komunikacji miejskiej MZKP”. Celem podpisania w/w porozumienia było w szczególności ujednolicenie systemu taryfowo-biletowego na terenie województwa śląskiego oraz nadanie jego mieszkańcom w wieku do 16 lat możliwości podróżowania za darmo na terenie całego województwa śląskiego (autobusami MZKP i KZK GOP, MZK Tychy, trolejbusami, tramwajami).

 

Gminy spoza metropolii, gdzie obowiązują takie same zasady: Ornontowice, Pszczyna, Miedźna, Orzesze, miasto i gmina Oświęcim (woj. małopolskie), Krupski Młyn , Miasteczko Śląskie, Tworóg, Wielowieś, Toszek.


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry