Przejdź do treści strony
Wersja dostępna cyfrowo WCAG
-5 °C
Błażeja, Margerity, Saturnina
środa, 29 listopada 2023
Flaga Unii Europejskiej
  • ePUAP
  • BIP
Aplikacja mobilna Aplikacja mobilna
Samorząd
i mieszkańcy

Bezpieczeństwo wśród priorytetów naszego samorządu

DSC_0207.jpeg

Podsumowanie i ocena rocznej pracy gliwickich policjantów były okazją do zaprezentowania szczegółowych danych na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa w gminach powiatu gliwickiego. Poza korzystnymi trendami w zakresie przestępstw kryminalnych, zwrócono także uwagę na zdarzenia w zakresie ruchu drogowego. W tym obszarze nasza gmina również wyróżniła się spośród innych gmin powiatu: w roku 2017 tylko u nas nie doszło do żadnego wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym. Oby ten wynik udało się jak najdłużej utrzymać! Ku przestrodze warto przytoczyć najczęstsze przyczyny ubiegłorocznych wypadków drogowych. Są nimi:

  • niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami
  • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu
  • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu
  • nieprawidłowe cofanie.

Policjanci przypomnieli także o dwóch ogólnodostępnych narzędziach służących zwiększeniu poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Chodzi o aplikację „Moja komenda” oraz o „Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Obydwa narzędzia są dostępne na stronie gliwice.slaska.policja.gov.pl.

Aplikacja mobilna Moja komenda zapewnia m.in. szybki kontakt z dzielnicowym (znajdziemy tam bezpośredni służbowy numer telefonu naszego dzielnicowego), choć możliwości posiada znacznie więcej, a jej instalacja w smartfonie zajmuje kilka sekund. Narzędzie to służy do kontaktu z Policją w sytuacjach innych niż bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia - w nagłych przypadkach nadal obowiązują numery alarmowe 112 lub 997.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie, dzięki któremu można anonimowo zgłaszać Policji zauważone zagrożenia, dokonując ich intuicyjnej klasyfikacji, a także oznaczając miejsce ich występowania na specjalnej mapie. Spośród 5566 zgłoszonych i oznaczonych na mapie zdarzeń w roku ubiegłym, policjanci potwierdzili 1782. Były to przede wszystkim: spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, niszczenie zieleni, akty wandalizmu.

Namawiamy, aby zapoznać się z obydwoma narzędziami, które wydają się bardzo przyjazne w obsłudze, a przede wszystkim mogą skutecznie pomóc łagodzeniu lub rozwiązywaniu wielu zauważonych problemów. Każde zgłoszone zagrożenie (ich katalog jest bardzo szeroki) jest przez policjantów sprawdzane i eliminowane! Pełne sprawozdanie z ubiegłorocznych działań gliwickich policjantów jest dostępne tutaj.

 


Urząd Miejski w Toszku
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-180 Toszek
tel.: +48322378000
e-mail:
Przewiń do góryPrzewiń do góry